| anaaniela a întrebat:

Am si eu o mica nelamurire.
Fac scoala de soferi ( am cam 10 ore ). Astazi instructorul a avut examen si l-a inlocuit cineva. Ideea e ca instructorul meu m-a invatat ca atunci cand intalnesc "Oprire " si nu am vizibilitate, pot opri dupa indicator unde am vizibilitate. Cel cu care am facut astazi spune ca opresc o data langa indicator, dupa care continui pana am vizibilitate si fac din nou stopul.
M-a cam derutat putin, si as vrea sa stiu cum este normal?

Scuze, nu am fost prea explicita.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai fii invatat Legislatia Rutiera asa cum ar fi trebuit, ai fii stiu ca ai obligatia sa te opresti langa indicator si numai daca nu ai vizibilitate buna, sa continui un pic in fata, ca sa vezi. Dar intai, opresti la indicator, ca altfel te pica politistul ca nu ai oprit acolo unde este obligatoriu sa opresti.

| xadsada a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu te pica, in schimb iti da 9 puncte de penalizare

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cam are dreptate omul

| barosanu69 a răspuns:

Opresti in locul unde ai maxima vizibilitate, nu langa indicator. te duci cat de multi poti si iti permite vizibilitatea