| Adyadriancosmin13 a întrebat:

Salut,sora mea a cumpărat o mașina in leasing si nu a mai putut plăti ratele iar cei de la leasing au reziliat contractul, dar nu au ridicat mașina încă,întrebarea mea este; se mai poate face ceva sa salvam mașina,adică ma gândesc o plata a unor penalitati sau sa preiau eu leasing-ul, ori alta soluție.multumeasc anticipat.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se mai pot gasi solutii, interesul firmei este sa pastreze contractul si sa-si obtina banii, asa ca ia legatura cu firma de leasing si sunt aproape sigur ca se poate rezolva.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Concret cîti bani are de dat sora ta firmei de leasing? Si de cît timp nu a mai plătit ratele? Si cît are de plătit pe lună? Ce masina este? Mersi.

| Adyadriancosmin13 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Salut,este vorba de un dustar, rata este undeva la 1200ron si sunt neplătite 4 luni, mai are de dat 4200 RON sa ajungă la zi pentru ca a mai dat cu"tarâita" din bani, încă nu am vb nimic cu cei de la leasing si de asta ma interesează păreri.

| relian a răspuns:

Nu stiu cum e sa cumperi o masina in Leasing, poate in RO cuvintul asta inseamna altceva, dar in engleza leasing inseamna ceva gen inchiriere, deci cand spui ca ai o masina in leasing de fapt este inchiriere.Adica se face un contract pe cativa ani, tu folosesti masina si platesti lunar suma ce dealeru tio spune. Dupa ce contractul expira tu poti cumpara masina, adica deja ai platit anii aia, mai ramane de platit restu.In cazul in care dupa exprirarea contractului nu vrei sa cumperi acea masina asta e tot,tu predai masina, si pleci acasa, adica banii aia lunar ce iai platit a fpst pentru ca ai folosit acea masina. Poti in schimb sa faci alt contract cu o alta masina noua, in general asa fac uni oameni care isi permit, ei au masina noua mai tot timpul, la 3 ani o schimba mereu.Acum in cazul sorei tale daca tu renunti la contract, aia nu te poate forta sa platesti contractu, insa o sa te bage la rau platinic si nu mai pupi masina de la nici un dealer pe viitor.Cel puti de masini asta e sigur chiar sin RO.In alte tari cand esti rau platinic nu-ti mai da nimeni nimic nu doara masini, orice, nici o banca nu te mai baga in seama.Acum revin si spun nu stiu in RO ce inseamna sa cumperi o masina in leasing.Cand spui cumpar o masina pai o cumperi chiar daca in rate, dar asta asa se numeste in rate, cati da o banca bani sau banca ce lucreaza cu dealeru eu asa stiu cai zice rate.Asta cu leasing cam asa sta treaba.Deci cum adica cumperi o masina in leasing, ce inseamna de fapt? ce am explicat eu asa se procedeaza in afara, leasing asta inseamna. Daca mai poti salva ceva? Doara sora ta poate sa salveze, adica sa plateasca, in rest nu vad cum sa mai salvezi ceva. Eventual dai tu bani lu sora ta si ea plateste, apoi cand o sa termine iti pune masina pe numele tau si cam asta e.Sa preiei tu contractu ei nu stiu nu trebuie sa intrebi pe aici intreaba dealeru e cel mai bine, aici fiecare isi da cu parerea, sau din ce aude, insa fiecare dealer are regulile lui.

| Adyadriancosmin13 explică (pentru relian):

Încă nu am discutat cu cei de la leasing si de asta ma interesează păreri cat mai multe, mersi.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Ia legatura cu firma de leasing si, daca poti, preia tu contractul. O sa trebuiasca sa platesti ratele restante + eventualele penalitati. Daca tu esti solvabil si poti face dovada ca poti duce contractul la bun sfarsit este si in interesul lor nu doar al vostru.