| PascuBogdan a întrebat:

Salut T.p.u! Am si eu o problema am un renault symbol si de ceva vreme intra foarte greu in marsarier. Intrebarea este ce trebuie sa fac in cazu asta? O fi de la schimbatoru de viteze?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Numai la un service poti afla raspunsul. Poate fi si cutia de viteze dar si schimbatorul.

3 răspunsuri:
| vw9378 a răspuns:

Cauzele pot fi multe. Ar fi ajutat daca spuneai anul de fabricatie si tipul de motor. Daca in mers auzi un huruit constant s-ar putea sa fie de la cutie (lipsa ulei). Eliminam aici zgomot de rulment roata. Daca rulajul se face fara zgomot, cauzele ar fi urmatoarele. Cablul de ambreiaj daca e mecanic, pompa de ambreiaj/cilindru receptor daca e hidraulic ambreiajul, rulment de presiune defect. Pana nu dai jos cutia de viteze ca sa vezi in ce stare e kitul, greu de zis.

| LadyLilith a răspuns:

Ori cutia de viteze ori schimbatorul de viteze. Un mecanic sau la service iti zic ei care e problema. Eu am avut aceasta problema si a fost de vina cutia de viteze. Am platit 2000 de lei. Am crezut ca mor pe loc! Iti doresc sa nu ai si tu aceasta problema.

| auDgEORGeUmbre a răspuns:

Cutia de viteze este problema! happy