| Andrei095gmr a întrebat:

1.As vrea sa dau de categoria A1 anul asta, doar ca as vrea sa stiu si eu cat dureaza tot, adica in cate zile, saptamani sau poate luni imi iau carnetul.
2.Ce imi recomandati dintre o Yamaha Yzf R125 si Aprilia Rs 125?
3.Cat costa in total toate cheltuielile pentru A1(scoala)?
4.Cum decurge programul, adica traseurile?

Răspuns Câştigător
| Andrey550 a răspuns:

1.3 săptămâni, când posedă permis de conducere categoria AM cu vechime minimă de la 2 ani, timp în care efectuează 24 ore de pregătire teoretică şi 10 ore de pregătire practică (poligon şi traseu). Pregătirea teoretică o precede pe cea practică.

- 4 săptămâni când nu posedă permis de conducere sau este posesor de permis de conducere pentru alte categorii în afară de AM, timp în care efectuează 24 ore de pregătire teoretică şi 26 ore de pregatire practică (poligon şi traseu).

2.Cu mare incredere Yamaha fara discutii!

3. Te costa in jur de 1.200 lei.

4. Examenul constă într-o probă teoretică şi una practică, în poligon şi traseu. Proba teoretică se susţine pe calculator şi constă în rezolvarea unui chestionar de cunoaştere a regulilor de circulaţie ce conţine 20 de întrebări. Timpul afectat rezolvării unui chestionar de cunoaştere a regulilor de circulaţie este de 20 de minute. Pentru a promova examenul sunt necesare minimum 17 întrebări rezolvate corect.
Proba practică constă în efectuarea unor manevre în poligon într-un anumit timp, şi conducerea motocicletei în traseu.

SALL, SPER CA TE-AM AJUTAT!