| Robert99999999 a întrebat:

Am și eu o curiozitate, am văzut pe un site de vânzări din germania (autoscout.de) mașini la preturi foarte bune... Ex:opel astra g, golf 4 chiar și sub 1000€ pe benzina, diselurile puțin mai scumpe dar nu exagerat. Cam cât m-ar costa sa o aduc în tara pe roți(mă refer la acte.) deoarece o sa mai merg cu cineva ca sa ne schimbam pe drum. Se merita mergi pana acolo pt o masina?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Se merita, dar trebuie sa gandesti bine treaba asta. Trebuie sa ai pe cineva cu tine, sa te ajute. De exemplu, mergi cu cineva care face bisnita Germania-Romania, platesti un loc la el in masina, si ceva in plus, sa te ajute sa-ti cumperi o masina.
Vezi ca pe internet le vezi pe toate in Germania, dar Germania nu e un oras; masinile alea sunt in diferite colturi ale Germaniei, si nu te poti plimba dupa ele, cum nici in Romania nu poti vedea in 1-2 zile, 3 masini din Craiova, 2 din Brasov, una de la Sighetul Marmatiei si 4 la Timisoara.
Daca ai timpul disponibil, merita sa mergi personal dupa masina, dar cea mai rentabila varianta este aceea de a-ti cumpara masina adusa de un bisnitar de masini, in Romania. Ei stiu ce sa cumpere, si aduc mai multe odata, iesi mai ieftin decat cu toate cheltuielile pe care le-ai face tu (drum, mancare, acte provizorii, combustibil).

| Robert99999999 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ideea e ca am un var care lucreaza in Germania. si ma ajuta cu negociatul, etc. Eu doar trebuie sa vin sa vad daca imi place si sa cumpar, toata cheltuia o reprezinta drumul dus, actele(nr zoll, asigurare si rovignieta din Austria si Ungaria) cel putin doar astea cred ca sunt. De asta zic ca as iesi mai ieftin decat sa cumpar din Romania( unde nu gasesti sub 1500-600 neinscrise si cu ceva defecte)

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Robert99999999):

Daca gasesti masini in zona prietenului tau, du-te!
Dar eu nu m-as arunca deloc pe Golf 4 pe benzina, cele accesibile sunt 1.4 si 1.6, destul de proaste. 1.8, 2.0 sunt bune pe benzina, dar ai taxa cam mare. La consum iesi tot pe acolo, si fata de 1.4 si 1.6, sunt foarte fiabile. Ideale sunt motoarele 1.9 TDI si 1.9 SDI, dar sunt scumpe si cu taxa mare.
Daca vrei ceva ieftin si intretinut, mai bine iei Astra G, e mai buna la confort, stabilitate, iar motoarele mici sunt ok. La diesel e cam banal Opelul, DTI-urile sunt slabe ca putere, insa 1.7 CDTI e foarte ok, iar timbrul de mediu e foarte ieftin la el.
O alternativa buna la Golf 4 pe benzina, este Audi A4 b5, motor 1.6 benzina; nu e potrivit daca circuli mult urban (poti pune GPL in cazul ala), insa e un motor potent, fiabil si sta bine si cu consumul, daca circuli drumuri mai lungi (de la 5km in sus). Nu stiu insa cat e taxa la el.