| Cosmyno7 a întrebat:

Am o mare problema, am un scuter aprilia(scarabeo)
de pe 25 aprilie nu mai accelereaza la maxim, eu tin acceleratia pana in capat, dar merge ff încet fata de cum mergea inainte sad, il accelerez si parca se îneacă motorul! De Ce?
P.S. Nu il pot duce la mecanic
Dati-mi orice fel informatie!

3 răspunsuri:
| costel_4263 a răspuns:

Carburatorul trebuie sa-l cureti.atentie la reglaje.aer-benzina.normal daca nu trage.mai da-i un pic benzina, din surub.cu +.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Salut Cosmin, demontezi carburatorul il speli il sufli demontezi jiglorul de maxim si vezi sa nu fie obturat, infundat, si cel de minim la fel, dupa care montezi totul la loc. Surubul din dreapta, cel de catre filtru, il strangi maxim apoi 1, 5 ture inapoi, apoi surubul de relanti (cel de pe mijloc) il mai strangi o tura. Controleaza filtrul de aer sa nu fie inbaxit, cu ulei, il speli in benzina, il storci si-l pui la loc daca nu ai altul nou. Daca nici acum nu se acelereaza, curata-i esapamentul, demontezi ii decupezi o bucata de vreo 10 /10 pe mijlocul esapamentului pe partea de catre roata si-l sufli cu aer de la compresor pe toate partile dupa care sudezi la loc si-l montezi pe scuter. Daca nici asa nu functioneaza, contacteaza-ma!
Ti-am atasat un link cu carburatorul :
www.ebay.it/itm/CARBURATORE-PHBN-16-BS-SCARABEO-50-/160926639742

| DeXz2010 a răspuns:

Carburatoru direct happy