| andrey745 a întrebat:

am o motocoasa YPAL 40F-5 merge am cam 50 ore lucrate cu ea dar este o problema afuma foarte mult am pus la un litru de benzina 20 ml ulei 2t rosu cum scriu in carte am pus prima data ulei stihl afuma am pus hexol afuma am pus castrol afuma inteleg ca la inceput pana i motorul rece afuma putin dar si dupa 4 ore de munca si taicamio are un stihl fs 550 motorc ca al meu 52 cc 2t 3, 5 cp imi puteti spune ce pot face? Multumesc

6 răspunsuri:
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Salut Andrei, pentru astfel de motoare se foloseste uleiul 100 % sintetic! nu alt ulei, tu risti sa gripezi motorul, sa-ti si spun de ce ai atata fum in timpul functionarii. Pentru ca acel ulei pe care l-ai folosit nu arde complet pe timpul functionarii in amestec cu benzina! Asa ca du-te si cumpara un ulei 100 % sintetic, Motul 2 timpi, 100% sintetic, Castrol 2 timpi 100% sintetic si nu alte cacaturi de uleiuri! Pentru motocoasa ta recomand 25 mililitri / litru de benzina. Asa ca benzina pe care o ai in motocoasa arunc-o repede si pune-i alta cu ulei 100% sintetic daca nu vrei sa gripezi motorul! Pune intai uleiul intr-o canistra apoi benzina pana sa o pui in motocoasa pentru a dilua uleiul foarte bine, agita bine canistra! Nu te mai lua dupa spusele unora sau altora in materie de motoare, deoarece cel care plateste esti tu nu altcineva! Spor la coasa Andrei!

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Cauta daca gasesti si uleiul Prosint costa cam 12 euro litrul, daca te vei uita la pret, sigur te vei uita si la motocositoarea ta ca la un obiect oaricare! poate gasesti si Eurosint, nu stiu ce uleiuri mai aveti voi pe acolo, dar atentie la benzina trebuie sa fie fara plumb, o chestiune destul de importanta pentru astfel de motoare!

| andrey745 explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Multumesc eu pun benzina standard 95 big grin

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru andrey745):

Da, merge si asta daca nu gasesti Motul 700-2t 100% sintetic!