| Yulian_Crystian_1995_Sjwv a întrebat:

Salut TPU, am o problema la bicicleta când merg cu ea îmi scapa lantul la pinionul 3 de pe spate și eu numai pe pinionul acela merg, pe celelalte sus nu scapă ca nu forțează, ce pot face sa nu mai aiba scăpările astea, multumesc dau funda

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pinion uzat. Altfel ar trebui sa sara si de pe alte pinioane.

| sierra1 a răspuns:

Schimbi pinionul, e uzat!

| mihai69 a răspuns:

Posibil ca deraiorul să nu se poziționeze corect. Verifică.

| danbnz a răspuns (pentru mihai69):

Daca merge numai pe pinionul ala e mai mult ca sigura uzura decat reglaj aiurea la deraior.
Nu prea le ai cu tzoaclele...

| Salontanul a răspuns (pentru danbnz):

Corect!

| mihai69 a răspuns (pentru danbnz):

Am spus că mai există și o altă posibilitate și i-am recomandat să verifice. Nu am susținut că 100% aș avea dreptate.

| danbnz a răspuns (pentru mihai69):

Intrebarea a fost foarte clara si problema foarte bine descrisa.
Merg pe tzoacle de 50 de ani, mi le intretin/repar singur de 40...
Din experienta iti spun ca posibilitatea expusa de tine e absolut exclusa.
Intreaba orice biciclist cu experienta, nu trebuie sa ma crezi pe cuvant.

Fara suparare, dar nu inteleg de ce trebuia sa-ti dai cu parerea daca nu erai 100% convins de raspunsul tau.

| danbnz a răspuns:

E uzat de aia scapa.
Schimba caseta sau foloseste alte pinioane.