| DieterBortscher a întrebat:

Am o problema legata de masina tatalui meu.
Tatal meu este plecat in strainatate, asa ca eu ii mai dau drumul la motor o data pe saptamana ca sa nu stea in garaj nepornita atata timp.
Astazi, am zis ca fapt divers sa o dau putin fata-spate. Am coborat frana de mana si cand sa pornesc, rotile sunt blocate, ca si cand ar avea frana de mana coborata. Nu am fortat niciodata frana de mana. Am vorbit si cu tatal meu despre asta si a spus sa stau linistit ca nu e mare problema. Insa eu tot incerc sa inteleg ce s-a intamplat de fapt. Din ultimele dati a fost ok, nu am patit asta pana acum. Din cate am inteles de la un prieten, ar fi inghetat, insa nu prea cred asta, pentru ca totusi masina impune o forta mare la plecare. Ce credeti ca s-a intamplat?
Masina este un Logan din 2007, 1.4 benzina.

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Placuta de frana lipită de disc - bagi in viteză, mână și in 10 cm se deblocheză (asta dacă mai știi să frânezi, să scoți din viteză,...)

| Adrian5575 a răspuns:

Trebuia miscata mai des. S-au blocat franele. Daca o fortezi putin o sa isi dea drumul. In cel mai rau caz, se desprind ferodourile si trebuie sa schimbi sabotii.

| Daniel_Gabriel_1995 a răspuns:

Frana de mana blocata!

| Georgiana1620 a răspuns:

Da. S-au blocat saboții de la frana de mana. Iarna nu se pune frana de mana.

| DieterBortscher explică (pentru Georgiana1620):

Si cum se pot debloca? Sa astept vreme mai calda?

| Frank51 a răspuns (pentru DieterBortscher):

Se lipeste placuta de frana de disc, le poti dezlipi cu feonul daca nu s-a rupt cablul.

| DieterBortscher explică (pentru Frank51):

Si ar fi paguba mare acel cablu? Costa mult?

| Frank51 a răspuns (pentru DieterBortscher):

40-50 de lei, daca masina sta pe plan orizontal, in curte sau garaj, este recomandat sa nu tragi frana de mana, o lasi in treapta 1.