| gavrilmareleboos a întrebat:

am si eu o problema si vreau sa imi raspunda doar cine se pricepe... am un opel astra enjoy din 2007 ..km:90000 si in ultimul timp am o problema de obicei dimineata cand e rece porneste fara probleme doar ca nu se accelereaza de exemlu daca stau pe loc si o accelerez nu are putere face un zgomot sacadat la accelerare se accelereaza parca in trepte si scoate si un fum negru nu foarte dens iar atunci cand vreau sa urc o rampa nu are putere o turez foarte tare dar totusi nu poate cu greu reusesc sa urc ajutati-ma daca stiti precizez ca i.am facut schimbul de filtre si de ulei foarte recent multumesc FUNDA

Răspuns Câştigător
| Claudiu15g a răspuns:

Fumul negru este doarece iti consuma mai mult ulei. iar de accelerat se accelereaza mai greu deoarece probabil ai probleme la injectoare du-te intr-un service cu ea sa ti-o puna pe tester cei de acolo iti vor zice exact de la ce e.

| gavrilmareleboos explică (pentru Claudiu15g):

Multumesc! problema era EGR-ul un lucru des intalnit la Opel

2 răspunsuri:
| Nicu1993 a răspuns:

Este posibil sa iti pape uleiul daca zici ca iti scoate fum negru