| DeluxeGroup a întrebat:

Am si eu un Ford mondeo si vreau sa va intreb ce este cu acel bec de culoare rosie de pe bord care palpaie?
Multumesc!

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Becurile au si cate un simbol pe ele. Citeste simbolul ala, si vezi pe internet ce inseamna.
In general becurile rosii se pun la: frana de mana, ungere motor insuficienta, temperatura motor prea mare, eroare airbag, dar pot fi si altele, in functie de masina.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

P.S.: Cand am dat eu examenul pe traseu pentru B, la final politistul mi-a pus o serie de intrebari, printre care si semnificatia bordului la masina scolii. Nu ce cauti tu la volan, daca nu stii semnificatia bordului de la masina ta.

| DeluxeGroup explică (pentru NoTurbinaNoGood):

E un bec de la ceasul de pe bord, nu pe bord

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-ar putea sa fie din cauza centurii de siguranta, stiu ca unele masini au becul asta care bipaie pana centura soferului este pusa, deci, daca nu porti centura, trebuie s-o porti ca sa se opreasca becul, daca nu e de la centura, nu stiu ce e.

| ginoeugen23 a răspuns:

Pune si tu o poza... asa poate aflam si noi despre ce bec spui