| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU.
Anul asta împlinesc 18 ani și ca orice tânăr intenționez sa îmi cumpăr o mașina de început.
Am un buget de maxim 3.000-3.500€ și m-am gândit la un audi A4 b7 pe motorina 2.0 TDI sau un BMW e90 de 2.0 benzina/motorina.Am vazut și golf 6 dar am auzit ca au motoarele f problematice…cu japoneze, nu vreau sa ma complic.Îmi doresc o mașina cât de cât "puternica" (125-150CP) cu care sa ma pot ajuta in anumite situații.
Nu prefer teribilismul…
Deci care este părerea Dvs audi sau bmw? Optiunile sa fie cât de cât acolo.
Multumesc TPU

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Depinde de inaltimea ta si cat de des vrei sa duci 3 oameni in masina. Eu am 1.82 inaltime si am avut 118D. M-am descurcat cu el dar clar aveam nevoie de ceva mai spatios de aia acum am 320D. Daca ai sa zic sub 1.80 inaltime o sa fie ok seria 1. Eu propun seria 1 fiindca un 118D de 122 are motor fiabil si e chiar sprinten fiind masina mai usoara. Plus ca in bugetul tau poti gasi unul intretinut bine si dotat. Mai bine un seria 1 intretinut decat un Seria 3 praf.
Eventual vezi si Audi A3. Ala e chiar spatios chiar daca e mai mic. Motorul de 2.0 TDI BKD de pe A3 e mai reusit decat cel de pe A4.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mai amana 1 an cumpararea masinii, ca s-a scumpit benzina si continua pretul sa urce, si curand multi vor vinde masinile ca nu sunt bani sa pui petrol in rezervaor si ca sa o tii in fata casei doar ca sa o stergi de praf, nu merita sa arnci atatia bani.
Mai bien ia-ti un job, starnge niste bani, fa ceva util pentru tine.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca este totusi musai sa-ti cumperi masina, orienteaza-te spre una foarte-foarte mica, mai ales ca nu ai bani, nu au servici iar pretul petrolul creste alarmant. Una de capacitate cilindrica 1.4 sau maxim 1.6 fiindca este inutila una foarte mare, unde iti vei duce parintii la sapa de lemn sa-ti plateasca: intertinerea masinii, service-ul, benzina, asigurarea samd.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

A4 b7 e destul de ok. Platforma veche, arhicunoscuta, motoare decente.
E90 cred ca depaseste cu mult bugetul de intretinere de la b7, si deja au toti mucosii...
La Golf 6 nu am vazut probleme serioase la 2.0 tdi, cel de 110cp. Dar e o putoare. Cele 1.6 TDI sunt proaste. Tabla si diferite accesorii (clapetele climei spre ex) te lasa destul de repede. Nu recomand nici g5, nici g6.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Nu cred ca bugetul tau ajunge pentru un B7 sau E90 in stare buna. Poate doar daca sunt varianta break. In bugetul ala cred ca ar fi mai ok sa te orientezi spre o masina din clasa lui Golf.
Un Skoda Octavia/ VW jetta / Seat leon nu iti plac? Una din variantele acelea cu motorul 2.0 TDI BKD 140cp ar fi o solutie. Leonu e chiar tineresc si sportiv.
Daca totusi vrei musai BMW seria 3 sau E90 atunci mai bine E90 fiindca are motoare mai reusite atat pe benzina cat si diesel.

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru ClaudiuM1997):

Daca totusi vrei Seria 3 sau B7*****, greseala mea... Motoarele 2.0 TDI de pe B7 sunt problematice. Seria 1 nu ti-ar place? Eu am avut 6 luni un 118D 2006 si am facut 2 drumuri de 1200km ( dus-intors) cu bagaje si 3 persoane. Am putut depasi lejer tot ce aveam in cale.

| Anonim7391 a răspuns (pentru ClaudiuM1997):

A scăzut piața acum pentru modele vechi m-am uitat și am găsit pe la vreo 3500€ 4000€ cu tot cu adus acasa

| Anonim7391 a răspuns (pentru ClaudiuM1997):

Sa știi ca nu m-am gândit ma gândesc ca un seria 1 e mai compact puțin decât un e90

| Anonim7391 a răspuns (pentru ClaudiuM1997):

Am 1.84 dar cred ca este Ok multumesc pentru răspunsuri urmează sa iau o decizie prin toamna

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru Anonim7391):

Depinde de inaltimea ta si cat de des vrei sa duci 3 oameni in masina. Eu am 1.82 inaltime si am avut 118D. M-am descurcat cu el dar clar aveam nevoie de ceva mai spatios de aia acum am 320D. Daca ai sa zic sub 1.80 inaltime o sa fie ok seria 1. Eu propun seria 1 fiindca un 118D de 122 are motor fiabil si e chiar sprinten fiind masina mai usoara. Plus ca in bugetul tau poti gasi unul intretinut bine si dotat. Mai bine un seria 1 intretinut decat un Seria 3 praf.
Eventual vezi si Audi A3. Ala e chiar spatios chiar daca e mai mic. Motorul de 2.0 TDI BKD de pe A3 e mai reusit decat cel de pe A4.

| mihaihd123456789 a răspuns:

BMW e90 2.0 pe benzină, nu te complica cu diesel, o să ai multe probleme la motor, DAR AI GRIJĂ LA TAXE, că totuși este un motor măricel