| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! As dori sa achiziționez un golf 6 precum acesta.

https://imgur.com/a/KcHzO4r

Care credeti ca ar fi cea mai buna motorizare si ar trebui sa fie diesel sau benzina? Cat costa intretinerea si reparațiile? Menționez ca il voi folosi doar pentru cumparaturi si oras.

Mulțumesc mult

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Daca e vorba doar de cumparaturi in oras atunci clar benzina si clar aspirat. Cel mai ok dintre toate e 1.6 MPI, e suficinet pentru caroserie si pentru oras. Motorul e simplu, injectie simpla, fara turbo, distributie pe curea, etc. Cam orice ce se poate strica la el ( cu exceptia la intregul motor) se poate repara usor si nu prea are ce sa se strice. Si 1.4 MPI e ok dar dupa mine e prea mic pentru golf 6. Cele TSI sau diesel sunt deja complicate, au piese scumpe deci daca doar fiabilitatea te intereseaza nici nu are rost sa te uiti la ele.