| deM0 a întrebat:

Salut TPU
aveti idee cat m-ar costa o omologare de jante?
am de 13 inscrise in talon si m-ar interesa de 14
si cam care este procedura?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se face omologare de jante.
marimile astea vin de la producator, si el este singurul care poate trece altceva in fisele de omologare alea masinii.
singura chestie e sa iti treaca cei de la rar si alte marimi in CIV, dar nu e chiar legala treaba asta

| deM0 explică (pentru suntserios):

Daca nu se putea nu intrebam
am mai auzit inainte dar e destul de costisitor
de exemplu am 2 masini la fel acelasi model
una pe Romania
alta pe Bulgaria
pe aia de Romania in talon imi scrie doar r13
si pe aia de Bulgaria scrie r13/r14/r15
si pe cea de Bulgaria vreau s-o pastrez de piese si am jante pe 14 pe ea tocmai de asta m-ar interesa

| suntserios a răspuns (pentru deM0):

Daca ai o masina in actele careia scrie deja aceste dimensiuni inseamna ca producatorul le agreeaza. Poti merge la producator si sa ceri fisa de omologare pentru modelul tau si acolo ai sa ai toate marimile. Pe baza acelei fise RAR iti poate modifica in acte.