| Serban_Albu_1994 a întrebat:

Cand duc masina la vopsitor stiu ca se demonteaza anumite elemente plastice (clante,oglinzi,bare,etc.).Intrebarea mea este ce face cu ele,le vopseste sau le schimba, eu la un Cielo aveam clantele cu vopsea cojita si oglinzi zgaraite. Aveti idee daca aceste elemente se vopsesc sau se inlocuiesc?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Elementele care au fost vopsite se revopsesc, cele fara vopsea se monteaza la loc asa, sau daca sunt in stare proasta si clientul "plateste", se inlocuiesc.
Clantele cojite normal se revopsesc, impreuna cu oglinzile, daca si ele au fost vopsite. In mod normal, se foloseste un primer pentru plastic, mai ales daca au fost probleme in trecut.
Asta intra normal in vopsitoria integrala, chiar daca vorbim doar de exterior

| OldSoul a răspuns:

In mod normal se demonteaza acele elemente, dar au fost si cateva cazuri in care am vazut vopsit direct peste toate elementele decorative, destul de urat.
Acele elemente in general se demonteaza si se slefuiesc pentru a anula urmele astfel ajung in conditi optime, mai apoi se grunduiesc si se vopsesc.
Cel mai sigur cand le vei vopsi vor fi slefuite, grunduite si vopsite astfel nu vei face diferenta intre ele si unele noi.
Acum sunt si cazuri in care elementele de caroserie se schimba, de exemplu daca barile prezinta gauri, fisuri, si nu merita repararea lor.

| Sellak a răspuns:

Nu ti le schimba nimeni stai linistit laughing) se revopsesc.happy