| MihaelaDart a întrebat:

Salut TPU! Ce asigurare pentru auto este de incredere si cu preturi decente? Am avut inainte Groupama si am citit review-uri nu tocmai bune.
Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Asigurare casco sau RCA? ca nu ne-ai spus exact
RCA poti face la orice societate doresti, poti face simulare atat in online sau la sediul oricarui broker de asigurari auto, si vezi ce preturi te avantajeaza, si pe ce perioada vrei sa faci (maximul fiind 12 luni)
ca si CASCO eu am avut la 3 societati, in ultimul timp am avut doar la Groupama, nu au fost niciodata probleme, mi-au reparat masina cand am avut dauna!

| MihaelaDart explică (pentru Simpatic):

Doar RCA. Am o lista de preturi, dar nu stiu ce firma sa aleg, care este cea mai serioasa.
Am de ales intre: Asirom, Axeria, Grawe si Omniasig.

| Simpatic a răspuns (pentru MihaelaDart):

Pe mine ca si beneficiar 'indirect' al asigurarii RCA nu ma intereseaza neaparat care este mai serioasa societate pentru asta exista ASF, pe de alta parte RCA-ul il repara pe cel nevinovat deci nu pe cel care are asigurarea cumparata...
deci nu putem vorbi de acelasi tip de 'seriozitate' in acceptiunea la care m-as putea referi la o asigurare de tip CASCO, unde ma priveste in mod direct cat de serioasa este acea societate, mai ales in acele cazuri cand imi gasesc masina lovita sau daca o dau eu de gard cu masina la propriu, ca dorian popa

ps: pentru ca ai zis ca locuiesti in Grecia cu masina inmatriculata pe Romania, recomand sa discuti aceste aspecte cu orice asigurator roman! dar cum ti-am spus poti alege absolut orice societate care incheie asigurari RCA, este insa bine de verificat valabilitate teritoriala acoperita, se regasesc tarile acoperite in asigurarea rca pe verso gen, dar aceste aspecte ti le va spune brokerul roman de asigurari

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu prea mai gasesti asigurare la preturi decente, sau scumpit polițele RCA, incearca casco vezi ei ce oferte au.

| MihaelaDart explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pentru ca nu ma pricep, nu sunt eu soferita. Casco este si pe post de cartea verde? Noi avem masina cu numere romanesti si locuim in Grecia si venim an de an sa ne facem ITP-ul. Dar cum anul asta am ajuns mai devreme in tara, la final de aprilie imi exprira RCA-ul.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru MihaelaDart):

Nu stiu nici eu, nu am deloc masina, cel mai sigur va pot ajuta firmele de asigurari, internetul este plin de oferte, doar sa cautati.