| Alynush95 a întrebat:

Ce parere aveti despre marca de autoturisme Alfa Romeo... Vreau cat mai multe detalii daca se poate > Pret,piese,rezistenta,confort,siguranta etc. Tot ce puteti spune sau deja stiti despre aceasta marca. Multumesc,

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E o marca destul de premium, modelele mai noi sunt foarte frumoase, si fug foarte bine. De fiabilitate scazuta n-am auzit, iar despre pretul intretinerii nu ma pot pronunta. Un lucru pot sa-ti spun, in Romania lumea sare sa spuna despre toate brand-urile care nu sunt Opel sau VAG ca nu sunt fiabile si au piese foarte scumpe. Realitatea e cu totul alta, exista masini cu piese foarte scumpe care te costa mai putin pe an, fata de Golfurile iubite de toti paralelii auto.
Majoritatea care arunca cu rosii stricate (ca sa nu zic rahat) in brand-urile gen Kia, Fiat, Ford, Renault, Peugeot s.a.m.d., nici macar nu au ajuns sa aiba prima lor masina, dar se dau priceputi.
Revenind la subiect: m-a impresionat un lucru la Alfa, si anume taria caroseriei. Pe langa faptul ca n-am gasit nici un punct de rugina (la masinile nemtesti tot apare putina rugina dupa vreo 10 ani), dupa un accident in care s-a pierdut controlul la 150-160km/h, iar pe la 100km/h a sarit de pe drum (intr-o curte mai joasa cu cel putin 1.5m), iar pe parcurs a retezat si 2 stalpi de gard cu fier beton in ei (+ grilajele aferente), masina a avut nevoie asa:
-cauciuc nou pe janta stanga spate (am inteles ca s-a oprit cu ea ingropata in pamant)
-bara spate
-indreptat portiera sofer si spate
-o cutie de chit
-vopsire totala (s-a schimbat culoarea, altfel vopseam doar elementele afectate).
Impactul a fost mai mult cu spatele. Bara s-a rupt (daca faceam carpeala o puneam la loc cu fibra de sticla, dar n-ar fi suportat un alt impact), iar sub ea tabla nu s-a indoit absolut deloc.
Citind comentariul de deasupra, incep sa cred ca Alfa Romeo merita locul 2 in topul masinilor iesite in decor in Romania, dupa BMW laughing
P.S.: Pasagerii din accidentul povestit de mine n-au patit nimic, desi n-aveau centura si s-au "amestecat" prin interior ca rufele in masina de spalat.
Masina era o Alfa Romeo 156.

1 răspuns:
| bObby123 a răspuns:

Alfa romeo e o masina foarte frumoasa si foarte buna... piesele nu sunt exagerat de scumpe dar nici ieftine, confortu clar nu se compara cu loganu opelu sau alte din ani apropiati, cand am intrat intr.un gard cu 130 la ora si am scos 3 stalpi de la gard toti 5 am scapat decat cu cateva vanatai.
motoru de 1.9 jtd cu cip de putere 148 kp tragea de nu avea aer.
Eu am spus depste alfa 159, 2004 acuma depinde ce vrei sa iti iei, dar eu spun ca masina e mai mult decat oke.