| Argelean a întrebat:

Ce parere aveti despre Renault Symbol din 2007 1.5 dci? Are un consum mic? Este confortabil? Cam cati km poate sa duca? Are un demaraj bun?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Motorul e foarte reusit, dar si pretentios, la service si motorina.
Pentru dci-uri, recomand service-urile reprezentanta, nu pentru tot, dar neaparat cand vine vremea sa se schimbe cureaua de distributie; particularii sau mecanicii 'multi-marca' mai dau gres, si sare cureaua dupa ei.
Demarajul la 1.5 e foarte ok, dar depinde si de putere, ca sunt multe versiuni.
Cunosc Megane-uri 1.5 dci care au peste 300. 000km si n-au nimic, cunosc pe cineva care l-a resoftat si l-a spart de doua ori, cunosc taximetrist care la 500. 000km nu avea nici o problema, abia la 700. 000km s-au ovalizat cilindrii, si a devenit 'rabla'. Cum il intretii, asa il ai. El e un motor bun, nu duce milioane de km, dar 500. 000km fara interventii te poate duce.
Loganul pe care am facut eu scoala era tot dci, avea putin peste 100. 000km si un mic defect la injectie pentru ca alimenta la canistre, si era condus de elevi. In 2014 am avut surpriza sa il conduc la 330. 000km, mergea la fel ca atunci cand am facut eu scoala, in 2011. Acelasi mic 'galopaj' pe la 1500rpm, si la pornirea la rece (rece adica -20, dimineata la 5 big grin ). Masina circula si in prezent, nu scoate fum. In 2014 am intrebat daca a avut interventii in motor, si a spus ca nu. Si cred si eu ca nu a avut, altfel ii remediau acel 'galopaj'.
Cat despre confort... Asta poti vedea doar cand te urci in el. Clio in general a fost ok la confort, chiar si cele din 2001, erau mai comode decat Logan. Iar in 2007, deja au pus scaune ergonomice inclusiv pe Logan, deci nu cred ca se pune problema sa nu stai decent.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Consum mic are, ca mai toate diesel urile de la Renault... confort si putere sa nu te astepti la prea multe, totusi e o masina low cost

| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns:

O masina nefiabila, toate cele frantuzesti sunt asa

| G3 a răspuns:

Depinde foarte mult ce vrei sa faci cu el. Cel de 85 cp e foarte ieftin in consum si service mai ales in regim DIY. Consum undeva la 5.5 iarna si sub 5 vara. Confortabil...cred ca depinde de tine...interior spartan pentru zilele noastre dar cu tot ce ai nevoie la indemana.Demaraj? Nu e masina de curse(cu asta cred ca am spus tot), dar nici nu trebuie sa iti iei avant sa faci vreo depasire.