| RecKinul a întrebat:

Cine se pricepe la mecanică. Am schimbat uleiul de la cutia de viteză la motosapa mea MS 6580 dar când am vrut să strâng la loc şurubul din partea de jos pe unde s-a scurs uleiul vechi am stricat filetul la baia de ulei (material antimoniu) şi acum am scurgeri de ulei pe lângă şurub. Ce se poate face in acest caz? Am auzit ceva despre folosirea unui tarod sau tarot pentru a reface filetul. Vă rog frumos să-mi explicaţi.

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Se cheamă tarod. Și cel mai bine e să dai unealta unui specialist, care are și sculele necesare, dar și instruirea pentru a lucra cu ele.
În principiu, gaura va trebui lărgită puțin cu un burghiu, apoi i se dă un nou filet (cam cu o treaptă mai mare față de cel vechi).
La șurubul cu rol de dop se pune întotdeauna o șaibă moale (cupru sau aluminiu, sau klingherit în cel mai rău caz) pentru etanșare, în niciun caz acesta nu se strânge până retează vârfurile filetului! Șaiba respectivă se schimbă la fiecare golire cu una nouă!