| slalomprintrecretini a întrebat:

daca cumpar o masina inmatriculata in romania peste un an m-ai platesc taxa de poluare?
Funda + vot.

Răspuns Câştigător
| bmn1 a răspuns:

Poi daca este inmatriculata in Romania inainte 2007 platesti, daca este inmatriculata dupa 01.01. 2007 nu platesti. Ai grija ca masina mai poate fi recarosata(scrie in talon ca, caroseria masinii este inloicuita cu una din anul cutare)daca este recarosata si masina cu care o fost recarosata masina respectiva este inmatriculata inainte de 01.01. 2007 vei plati taxa. Fii atent!winking

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde cand a fost facuta prima inmatriculare, daca a fost facuta dupa 2007 nu mai platesti, daca a fost facuta inainte vei plati. Numai bine!

| slalomprintrecretini explică (pentru Ioandelasal):

De exemplu daca iau un vw passat din 2000 care in acelasi an a fost pentru prima data inscrisa, mai platesc? laughing

| slalomprintrecretini explică (pentru slalomprintrecretini):

Dar nu stiti unde se poate calcula taxa de poluare?laughing happy

| Ioandelasal a răspuns (pentru slalomprintrecretini):

O sa platesti doar daca nu apare ordonanta care sa suspende taxa de poluare pentru autoturismele inmatriculate inainte de 1 ianuarie 2007. Am auzit ieri la TV ca s-a discutat in sedinta de Guvern de miercuri amanarea dar inca nu s-a si aprobat. Detalii poti citi aici: http://www.adevarul.ro/......6944.html. Numai bine!

| ionut236 a răspuns:

Daca o inmatriculezi acum nu, daca o inmatriculezi la anul dupa ce da legea da

| supermarian3000 a răspuns:

Taxa de poluare se plateste o singura data daca o are platita logic ca nu dar mai bine cumpara anul asta cat sa amanat ca cine stie ce mai fac astia sa ne ia bani, bafta!