| bobyboby21 a întrebat:

Daca pun o toba sport pe un scuter 2T toba se numeste gianelli silencers mareste puterea motorului? Ast Raspuns! Multumesc!

5 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Mareste puterea dar in nici un caz cu 3 CP decat daca scuterul are undeva la 25-30 CP la ora actuala ceea ce nu cred fiind in 2 timpi eventual sa ai vreo Aprilia RS 50 modificata. Mareste puterea dar nu cu mult intre 0, 7 si 1, 5 CP la un scuter de 50 cmc in functie de cum este proiectat motorul si de ce toba pui, doar ca trebuie sa fii atent nu orice toba se potriveste pe orice scuter si de obicei silencers-urile nu dau forta scuterului decat se aude mai incet nu mai are acea rezonanta a sunetului in mers, pe loc nu se va simtii nici o diferenta de sunet!

| Angelo_8993 a răspuns:

Tudy te contrazic...dar este adevarat ca diferente prea mari nu sunt. se simte doar atunci cand scuterul este unul limitat pentru ca unull din limitatoare il are in toba
daca o schimbi scapi de un limitator si asa e posibil sa i caziva caluti in plus (2-4cp). dar nu e foarte mult de ajuta in linie acul se va urca mai mult sau mai repede depinde de scuter. bafta

| Tudy95 a răspuns:

Toba nu schimba cu nimic puterea unui motor prin ea numai iese fumul straight face

| bobyboby21 explică:

Pai am inteles ca mareste cu pana la 3 cp puterea unui scuter sau cu 10km/h acum nu stiu sigur de asta va intreb.multumesc

| bobyboby21 explică:

Multumesc! atunci imi puteti da un model de toba care da rezultate bune?