| Darius2019 a întrebat:

dau funda, sunt la inceput de soferie si m-am gandit ca cel mai bine ar fi sa incep pe o masina destul de ieftin de intretinut si ieftina si ea. As avea nevoie de un sfat din partea voastra ce masina sa imi iau, sa zicem pana in buget de 2000 euro, nu vreau sa cheltuiesc mult deocamdata pe o masina, eu m-am gandit la un hyundai coupe, sau fiat stylo sau ceva, parerea voastra care este, chiar si din proprie experienta.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ia un Opel Astra G 1.6 benzina, sau 1.7 dti.
Este foarte usor de intretinut, si consuma putin. Se si conduce frumos.
Evita Loganul model vechi (2004-2008), are tabla foarte proasta. Si oricum, loganul nu prezinta siguranta, nici stabilitate. E masina de oras/activitati agricole.
De asemenea, nici Golf 4 nu iti recomand, costa prea mult pentru un coteț anost, proiectat in stil comunist, acum 20 de ani.
Fiat Stilo am auzit ca e ok, dar nu am avut ocazia sa testez.
Hyundai nu prea mi-au placut, desi sunt eficiente, difera unele lucruri fata de masinile cu care sunt obisnuit (racirea, bornele bateriilor, etc). Nu mi se pare evoluata. Plus ca arata urat coupe-ul.

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

O masina ieftina cum vrei tu,sau usor de intretinut, asta e doara in mintea ta laughing o masina ieftina este f greu de intretinut, or sa cada rand pe rand toate alea, deci cum adica ieftina de intretinut?
Cea mai ieftina masina de intretinut este masina NOUA laughing la aia da, pui doara benzina si atat laughing apa paie si bataie laughing

| funnymind a răspuns (pentru relian):

O mașină nouă este ușor de întreținut, in era consumismului? Cred că te referi la mașinile de bărbierit, nenea frizerule. big grin

| relian a răspuns (pentru funnymind):

Tu cu ce gandesti? Asta daca mai si gandesti cateodata laughing

| Darius2019 explică (pentru relian):

Ba, eu doar cer o parere, deci laughing)

| Liviu a răspuns:

Golf / opel / scenic /reno/megane/ astea's destul de ok.Eu am un scenic 2, si sunt multumit de el.Eu am luat benzina e mai rezistenta,diselu e mai pretentios,dar mna acum nu stiu, cum vrei tu.Ia si tu un golf, un opel (opelu cam manca ulei, reno-u nu haleste deloc)Un golf un opel, eu asta as lua in locu tau, nu iti zic sa iei scenic ca al meu, nu sunt genu tongue

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Dupa parerea mea si in bugetul dau, cel mai ok e sa cumperi o dacia logan 1.4 MPI.Da, stiu, e dacie...Dar e extrem de ieftina de intretinut si pe partea mecanica e simpla si fiabila. Daca chiar vrei ceva mai mult caluti cauta un 1.6 MPI. Daca vrei musai ceva strain as zice sa te uiti dupa un Golf 4 1.6 MPI. Orice ai lua, cumpara ceva pe benzina fiindca e mai usor de intretinut si nu iti sta capul ca " se strica turbina, injectoarele, EGR, etc" cum patesti cu motoarele diesel.

| funnymind a răspuns:

N-ar strica un Golf 1.9 TDI, pentru inceput. Îți recomand unul cu motor AXR, adus din Germania, nerulat in țară. Sunt foarte fiabile, consumabilele sunt ieftine și se așează destul de bine la drum.
Dacă vrei ceva pe benzină, îți recomand o KIA.winking