| Rob3rt34 a întrebat:

Salut TPU, de ce mașina dimineața la pornire stă sub 900-800de ture și în timpul zilei când e mai cald după 6 7 ore de staționare la pornire stă undeva la 1200 de ture si după un minut iși revine la 900-800? Iar iarna merge totul normal nu se turează deloc la nici o pornire.

2 răspunsuri:
| KovacsB a răspuns:

Este o ghicitoare?

| SuNaM a răspuns:

Pentru ca pornesc ventilatoarele de la radiator. Practic, cand pornesti asa dupa stationare, totul este incins. Asa ca ventilatoarele de la radiator( si practic circuitul mare de racire ) pornesc. Lucru care insemna ca motorul trebuie sa invarta putin mai repede. Cand zona de la motor s-a mai racit nitel, isi revine la normal. Comportamentul asta este de obicei la masinile sub 110 cai putere. Daca ai mai uitat si AC-ul pornit fiind vara, mai trebuie pe langa ventilatoare sa invarta si compresorul, deci stai linistit ca nu are nimic masina.