| iwantananswer a întrebat:

de mult timp doresc sa imi schimb masina, m-am documentat despre forte multe modele de masin de la BMW, Audi modele sub 2010 sunt masini foarte frumoase, dar nu prea mai ai incredere cand vezi o masina cu 200000 de km, de curand m-am uitat la Ford focus modelul dupa 2014 este o masina cu preturi foarte mici si aproape noua. Acum poate sa imi spuna si mie cineva, pareri despre aceasta masina sau care sunt motorizarile cele mai bune, dau funda!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mie 1.6 TDCI mi s-a parut cel mai ok.
Despre Ford/Focus pot sa spun ca e o masina aproape premium, cu toate ca e doar un concurent pentru Golf si Astra. Suspensia, calitatea interiorului si senzatia la condus, o pun in topul preferintelor mele.
Partea mai naspa la ele este service-ul: ea nu e deloc o masina rea, dar in service vei da de multi Mr Buleală, care stiu sa faca doar operatiunile stiute de toti, pentru Logan, Golf, Passat si Astra. Cand le duci un Ford, Alfa Romeo, Volvo sau Renault de la Megane in sus, incep sa o ia prin eliminare: incep sa schimbe piese. Iar astea au multe piese, din pacate. Ideea este ca iti trebuie un service in care se lucreaza de zor la Forduri. De exemplu, in zona Iasi-Suceava, toti Fordistii merg tocmai pana la granita (Siret), pentru un nenea Ilie, care are diagnoza serioasa, si experienta eficienta cu Fordurile. In alte service-uri, mergand cu Ford, mi s-a spus aiurea: ti-s bulite doua injectoare (erau perfecte toate); ti s-a dus calculatorul de injectie (era nou, iar eu aveam un piston spart in motor).
Nu prea recomand motorizarile mici Ecoboost, am inteles ca nu trag, si consuma mult. Mie nici 2.0 TDCI nu mi-a placut, puterea mi se pare mica. 1.8 TDCI sau 1.6 TDCI; personal as alege 1.6, pentru taxe si consum mic. Cel mai mult am condus una din 2009, era versiunea de doar 90cp, destul de obosita masina, break, dar mergea foarte frumos 120-150 (si incercam sa merg linistit, ca nu era masina mea), tragea foarte bine in depasiri. Apoi am mers cu 2.0 TDCI din 2008, si sincer nu imi place cum merge, diferenta de putere intre cele doua mi s-a parut foarte mica, iar 2.0 e cam zgomotos.
Precizez ca nu am mers decat cu un 2.0 TDCI, poate e caz izolat, si celelalte sunt rachetele, dar nu cred.

1 răspuns:
| Ivanov27 a răspuns:

Salut, ford focus este foarte fiabila, este o masina care "tine cu casa" laughing.
Pe parcursul întregului ciclu de producţie Focus a fost disponibil cu nouă motorizări. Cele mai des întâlnite pe piaţa din România sunt dieselurile şi motoarele pe benzină de cilindree mică. Pe benzină au fost disponibile: 1.4 (80 CP), 1.6 (100 CP şi 115 CP), 1.8 (125 CP), 2.0 (145 CP). Dieselurile oferite au fost: 1.6 TDCi (de 90 CP şi de 110 CP), 1.8 TDCi (115 CP), 2.0 TDCi (136 CP)
Eu iti recomand din propia experienta un 1.8 TDCi.