| Serban_Albu_1994 a întrebat:

Detin o Dacie 1310 din 1995 care nu am mai miscat-o de la inceputul lui martie deoarece nu mai am nevoie de ea asa ca as vrea sa o duc la tara unde am garaj.Ce ar trebui sa fac tinand cont ca masina e nepornita de ceva vreme si ca e vorba de un drum de maxim o ora si cand am fost ultima data la ea nu mai avea curent?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca ai lasat-o in stare de functionare, cu motorul bine reglat, verifici nivelul uleiului, al antigelului si lichidului de frana, apoi iei curent de la o alta masina, sau pui bateria la incarcat.
Primele 2-3 chei nu trage socul, si nu atinge pedala, dai cateva chei scurte, sa se stinga cel putin odata becurile rosii (sa urce ulei in rampa, sa nu porneasca pe uscat). Apoi, daca ai cama la pompa de benzina, dai pana auzi cum tasneste benzina pe retur. Apesi acceleratia de 2-3 ori pana la fund, tragi socul la jumatate si dai cheie fara sa atingi acceleratia, tii doar ambreajul calcat.
Faci o tura scurta, verifici franele, luminile, si pornesti la drum.

1 răspuns:
| baru a răspuns:

Bateria reincarcata pe redresor. Camera din carburator sa fie cu benzina. Bujiile curatate, preferabil altele noi, iar in capul pistoanelor cu o siringa pus cateva picaturi de ulei. Socul la jumatate, pedala de acceleratie foarte putin calcata. Platina curatata...vezi distanta la platina care trebuie sa fie de 0, 4 se masoara cu lera!