| NaturalLl a întrebat:

Diesel sau benzina? Voi ce ati alege si de ce, daca se poate.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Benzina
costuri mai mici la intretinere
zgomot mai redus
putere mai mare
se incalzeste iarna mult mai repede
polueaza mai putin
combustibil mai putin pretentios iarna
ca sa nu mai zic ca usor usor dieselurile vor avea restrictii din ce in ce mai mari in orase

| xerxes1 a răspuns:

Benzina clar.
Ai sanse sa gasesti masini cu km mai putini.
Au zgomot si vibratii mai mici decat dieselul.
Benzina nu ingheta iarna, nu exista benzina de iarna.
Puteri mai mari decat dieselul.
Ex: 2.0 diesel de la WV are 240 de cai iar 2.0 benzina are 330 cai pe Golf R.
Cei care cara cartofi la piata au toti diesel.

https://www.youtube.com/watch?v=n0ozEiBxj7M

| Ax3LdeV a răspuns:

Disel, consuma mai putin

| viata0delash a răspuns:

Diesel
1 mai ieftin
2 are putere( toate carurile mari sunt pe tdi)

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru viata0delash):

Dieselul e mai scump si la achizitie si la intretinere
nu confunda puterea cu cuplul. Diesel are cuplu mai mare nu putere

| Bloondy a răspuns:

Benzina categoric
Costuri de intretinere foarte mici in comparatie cu diesel
Is foarte silentioase in comparatie cu diesel-ul
Nu polueaza cum o face un diesel
Cea mai grea iarna sa vina te poti baza linistit pe benzina ca nu te lasa, in schimb diesel-ul o sa il spray-ezi sau tragi prin fata blocului sa iti porneasca.
Diesel-ul e un motor foarte murdar
Are foarte multe piese in plus fata de benzina care din pacate in ziua de azi au devenit aproape consumabile gen turbo/pompa injectie/injectoare si multe altele
Cat despre consum sincer is Dieseluri care consuma mai mult ca un benzinar si invers categoric, depinde de marca/modelul auto
Da un Audi a2 diesel consuma foarte putin, dar un A6 2.5 nu consuma mai putin ca un BMW 320 sau 316 o zic din propria experienta, oricum fiecare are parerile si patenile lor dar eu zic CATEGORIC Benzina

| Hilius666 a răspuns:

Eu as spune diesel e mult mai econom

| luciansr a răspuns:

Benzina este mai silentioasa, mai comfortabila.
Diesel-ul are cuplu motor (Nm) mai mare dar este putin mai zgomotos. Avantajul la consum in favoarea diesel se vede la drum lung, in oras consuma cel putin la fel ca una pe benzina, iar litrul diesel nu mai este mai ieftin. Poluarea diesel este mai mare, vor fi primele masini retrase in urmatorii ani. Tragand linie, as opta pentru benzina.