| osulica123alexis a întrebat:

Salut TPU!
E legal sa imi colantez masina singur? Si care sunt pasii ca sa ii modific culoarea prin colantare cand trebuie sa ma duc sa declar schimbarea de culoare inainte sau dupa?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Este legal insa chiar crezi ca poti sa o faci? cei de la serviceuri de colantari au ceva experienta, pe langa asta dai jos si anumite elemente de pe masina pentru ca nu poti sa faci asta cu toate puse, datorita unor muchii etc
La toate acestea se adauga si costul foliei, ei au mai de calitate decat iti poti tu procura pentru ca lucreaza cu distribuitori
In orice caz, trebuie in final sa treci in talon schimbarea culorii, ea se face la RAR ca si costuri stiu ca acum cativa ani era 100 de lei trecere acestei mentiuni, probabil s-a mai marit pretul putin dar nu poate fi foarte scumpa adica nu poate fi 500 de lei doar asta happy

Sfatul meu du-o la un service de colantari te scuteste e munca, dar poate costa ceva banuti, uneori chiar multi

Afli tot la ei preturi in functie de culoare si mai ales de calitatea foliei

ps: multumesc pentru funda

stiu ca unele folii gen negru obisnuit sunt mai ieftine in timp ce unele ce au culori stridente si sunt profi sunt scumpe

la fel stiu masini la care infolierea cu folie de protectie depaseste 12.000 de lei (cu manopera)! este adevarat de cele mai multe ori acele folii transparente de protectie a vopselei sunt ceva mai scumpe decat folia "colorata"

As lua in calcul mai multe variabile, ce fac daca doamne fereste avariez masina pe o anumita parte, ce fac cu folia de pe acea parte pe care trebuie sa o dau jos? pun alta iar?

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E legal da.