| anonim_4396 a întrebat:

Ford Mondeo 2. 0Tdci(130cp)sau Renault Megane 2 1.6 16v(115cp)?

Răspuns Câştigător
| Valeriozu a răspuns:

Salut.Vad ca vorbesti despre 2 motoare diferite.Unu diesel si unu otto(benzinar). Chiar daca e benzinar si 16v are acelasi consum ca si dieselul, iar daca pui si GPL atunci o sa iti ramana mai multi bani in buzunar.Acum ca forta, Ford-ul e mult mai puternic, are cuplu mai mare si e mai rapid, dar la drumurile noastre, nu ai unde sa alergi cu ea si nici nu e safe.Viata are prioritate.Iar ca revizie, benzinarul e mai ieftin decat motor diesel.Deci iti recomand din inima Renault Megane, mai ales ca motoarele Renault sunt cele mai reusita la benzinare, nu iti recomand motorul Diesel de la Renault, e cel mai prost motor. Oricum, revenind la Renault Megane 1.6 16v, e cel mai potrivit. Bafta in alegere

| IonutMadalin1 a răspuns (pentru Valeriozu):

Dar nu consuma mult 1.6 16v?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am mai zis pe aici, Mondeo 2.0 TDCI e o masina ce "te scoate la pensie".
E limuzina, cere intretinere cam costisitoare, iar motorul asta 2.0 nu e reusit. E mult mai bun un Focus 1.8 TDCI, n-o sa duci lipsa confortului sau a spatiului, si nici a performantelor.
Insa din optiunile tale, Megane-ul e super, ai si putere, si consum scazut, fiabilitate, confort... E super ok. Mai naspa e cu parcarile, Megane sedan mai ales, are fundul ala mai ingust decat restul masinii, si nu-l vezi deloc in oglinzi. E foarte greu de ghicit, ca multe alte Renault-uri.

| ValiR a răspuns:

Salut,
Prima data trebuie sa te decizi daca vrei o masina pe benzina sau pe motorina.
Tine cont ca "dieselurile" sunt mai economice dar piesele sunt mai scumpe.
"Benzinarele" au consum mai mare dar piesele sunt mai ieftine.
Daca folosesti masina doar in oras nu are sens sa- ti iei o masina pe diesel.
Eu personal pentru oras as alege Megane dar pentru exterior Mondeo.
Bafta!