| anonimul574 a întrebat:

Ii rog pe cei priceputi la mecanica sa ma ajute.Pot pune motorul de pe un Opel Astra F pe Opel Astra G?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Dpdv tehnic da. Daca motoarele au același cod (sunt câteva motorizări comune) e simplu si cu omologarea. Daca sunt coduri duferite, se complica treaba.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Slabe sanse, pentru ca generatia Astrei F e cu putina electronica, pe cand Astra G e cu multa.
Sunt cateva motorizari comune, dar putine, si nu te poti baza pe compatibilitatea codurilor motor.
Eu, de exemplu, am Vectra A cu cod motor TC4EE1, intalnit si pe Vectra B si cateva exemplare de Astra G, insa motoarele puse pe modelele noi, desi au acelasi cod, au pompa de injectie cu un pic de electronica, si alte galerii de admisie.
Daca mai ai si un motor cu injectie monopunct pe F, nu ai nici o sansa sa il pui pe G, decat daca modifici si instalatia electrica.

| xerxes1 a răspuns:

Daca are acelasi cod de motor de ce nu.
Eu am luatde pe un Opel Corsa 1.3 cdti si am pus pe un Fiat Doblo.
acelasi cod avea.
N-am mai trecut pe la RAR ca nu era cazul, daca o vand poate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și ți-l omologhezi singur?

| Alexandru250201 a răspuns:

De ce nu?