| Alecs19 a întrebat:

~! M-am gandit sa-mi cumpar un golf 3, motor 1.8, din 97. Vreau sa stiu cat costa toate actele de care am nevoie, rovinieta, itp, asigurare, inmatriculare, etc. Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Golf 3 cu motor mare = rasul lumii
Golf 3 e o masina frumusica (trebuie sa recunosc), dar e varza.
Probleme mari cu rugina in zona pragurilor si la aripile fata, faci tinichigerie la ea mai ceva decat la dacii, am un prieten cu un Golf 3 super ingrijit, si in fiecare an sudeaza cate ceva la el. Anul trecut ambele praguri, anul asta inca o gaura intr-un prag, si 3 gauri pe podul pedalier (zona unde tii picioarele).
Cat despre performante, VARZA!
Nu are stabilitate deloc, consumul e maricel, iar performantele te fac sa razi (daca nu e a ta).
O Astra F este mult peste Golf 3, doar la tablarie e la fel de proasta, in rest e masina. Motoarele de Astra sunt economice dar si puternice, iar stabilitatea e chiar incredibila, pentru un cazan de varsta ei.

| viotedy a răspuns:

Legat de golf 3, e cam naspa ca masina, stiu pe cineva care avea unul din 94 si toata ziua repara la el.Citeste pe forumuri si gandeste-te bine inainte.

| AlexandruRares a răspuns:

Rovinieta 125 lei
Asigurarea e in functie de mai multe criterii, eu am 20 de ani si am platin 1100 lei pentru 6 luni, plus ca am si un motor de 1.2
Asigurarea poate fi intre 300 lei si 2500 lei. Intra pe net si cauta site-uri care iti calculeaza asigurarea
Uite un site destul de bun: http://www.rca-calculator.com/
Iar itp-ul mai costa si asta vre 150 de lei
Sa nu mai spunem de inmatriculare care o sa te duca pe undeva la 600-700 de euro pentru modelul tau de masina