| heddy10 a întrebat:

Masina mea este euro 3 si nu prea am inteles textul acelei taxe oxigen. Taxa se aplica pentru acea zona centrala denumita de ei Zona de Actiune pentru Calitatea Aerului (ZACA)? Sau pentru tot perimetrul Bucurestiului?

Eu cu norma euro 3 va trebui sa platesc pentru orice deplasare in Bucuresti sau doar daca trec prin zona aceea?

Multumesc anticipat!

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Platesti vinieta pentru tot orasul

suntserios
| suntserios a răspuns:

Momentant doar in zona aia trebuie sa platesti. Din 2024 insa nu vei mai avea deloc voie in Bucuresti

| sofisis a răspuns (pentru suntserios):

Ba da. Cu euro 3 va avea voie. Nu or sa mai aiba voie euro 1 si 2 deloc.

| suntserios a răspuns (pentru sofisis):

Mai citeste odata ce am scris, citeste bine anii

| sofisis a răspuns (pentru suntserios):

Din 2024 nu vor mai avea voie euro 1 si 2. Euro 3 si 4 vor avea voie in continuare

| suntserios a răspuns (pentru sofisis):

Tu nu ai citit nici macar link ul pe care l ai dat tu?

"Potrivit unui amendament propus de ALDE și aprobat, mașinile noneuro, Euro 1 și Euro 2 nu vor mai avea voie deloc în București, iar pentru cele Euro 3 restricția este valabilă din 2024."

| sofisis a răspuns (pentru suntserios):

Da, titlul l-am sarit laughing))

| sofisis a răspuns:

" - pentru cele cu norma de poluare Euro 3 și Euro 4, accesul este pemis pe toate strazile municipiului Bucureşti numai în urma achiziționării unei viniete electronice Oxigen; Restricția pentru Euro 4 se aprobă din 2021.

https://www.economica.net/......75460.html

Informaţiile publicate de ECONOMICA.net pot fi preluate de alte publicaţii doar în limita a 500 de caractere, cu două link-uri active către sursă, din care unul în lead. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor."
Ai voie oriunde in Bucuresti DACA platesti vignieta. Daca nu, nu circuli pe nicaieri cu ea.

| heddy10 explică (pentru sofisis):

Am inteles. Multumesc!?