| gapps a întrebat:

motoarele in linie sunt mai avansate ca cele in v si nu ma refer la 4 in linie ci la 6 in linie comparativ cu v6, ex
V6 al grupului VW sau 6 in linie al grupului Bavarez
Astept avantajele si dezavantajele

1 răspuns:
| express11 a răspuns:

Cele 2 motoare in 6 cilindri, in linie si in ve sunt cel mai prost alese ca si exemplu pentru a arata avantajele unuia fata de celalalt pentru ca in afara de gabarit nu sunt diferente, ambele fiind niste motoare echilibrate natural.
avantajele motorului in ve sunt la 4 sau mai putini cilindri sau 8 sau mai multi cilindri.
la cele pana in 4 e vorba de echilibrarea mai buna a mot in ve. la cele peste 8 e vorba de rezistenta arborelui cotit care e cam lung la motoarele in linie ca sa reziste bine la solicitari. asta pe scurt.

in principiu, un motor echilibrat bine nu vibreaza si se poate tura mai mult deci dezvolta o putere mai mare.
problema vibratilor se poate rezolva printr-o echilibrare suplimentara dar care duce la cresterea ineficientei motorului pentru ca trebuie sa invarta o contragreutate. deci mai pierde din putere si mai consuma ceva in plus. pierderea de putere e mai mica decat castigul datorat turatiei superioare dar consumul nu-l recuperezi de nicaieri.
cilindri mai putini vs cilindri mai multi la aceeasi capacitate, tot pe scurt,
fiind pistoanele mai mici la cele cu mai multi cilindri au inertie mai mica si poate ajunge la o turatie mai mare. turatie mai mare=putere mai mare.