| Thcckktdcbb a întrebat:

Salut TPU, pentru stiutori sau cei care au mai pățit, cam de la ce preț ar fi mana de lucru pentru a schimba o chiluasa la masina?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Demontarea chiulasei implica demontarea distribuției, doar pentru distributie manopera minima e 500. Asadar strict pentru inlocuire nu prea cred sa gasesti o varianta mai ieftina de 750, chiar si 1000 e inca decent. Se inlocuieste si garnitura si suruburile, in special la modelele la care strangerea se face la unghi.
La demontarea chiulasei e cam obligatorie refacerea planeității, in ateliere specializate. Daca tot o duci la specialist, merita recondiționata complet, ceea ce costa minim 500 si poate trece de 1000, cu piese incluse, in functie de tipul chiulasei, numarul de cilindrii, numarul de supape samd.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de masina. Daca nu sunt multe anexe care trebuie demontate, si nici motorul nu trebuie dat jos de pe masina pentru treaba asta, atunci 400 de lei + costul pieselor (garnitura, ulei, filtre, antigel) ar fi un pret normal.
Daca se considera necesara rectificarea (planarea) chiulasei, mai creste cu cel putin 300 de lei pretul.

| Frank51 a răspuns:

În 2018 am plătit 400 lei pentru această operațiune, probabil e puțin mai mult acum.