| RobertPRV a întrebat:

pot inmatricula o motoreta daca am ca acte ale ei contract de vanzare-cumparare, sau ce mi-ar trebui pentru inmatriculare?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca se incadreaza la categoria moped motor cu CC de pana la 50 cmc) trebuie sa o inscrii la primaria localitatii de domiciliu. Se poate inscrie, daca n-ai si actele ei, in baza contractului de vanzare-cumparare si a unei declaratii notariale autentice, ca ai dobandit-o in mod legal, nu este furata si vanzatorul nu ti-a putut transmite si actele motocicletei.
La inmatriculare ai nevoie de acte, asa ca daca motocicleta este mai mare decat mopedul si n-ai actele ei, n-o s-o poti inmatricula.