| creatzzza_3967 a întrebat:

Buna as avea si eu o intrebare cum se poate face alt contract de vanzare-cumparare la apartament daca sa pierdut originalul? cam ce acte ar trebui?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa faci alt contract. Nu spui in ce calitate ai incheiat contractul, vanzator ori cumparator si daca contractul a fost incheiat la notarul public ori este un inscris sub semnatura privata(semnat numai de cele doua parti, vanzator si cumparator, fara alte formalitati). Daca l-ai incheiat la notarul public, indiferent de calitate, poti cere o copie legalizata de pe exemplarul aflat in arhiva notarului public, este la fel de valabil ca si originalul. Daca ai fost cumparator si ai incheiat contractul cu firma care s-a ocupat de vanzarea apartamentelor proprietate de stat atunci poti cere o copie de la aceasta firma. Daca a fost un inscris sub semnatura privata atunci poti incheia un nou contract, act autentic, la notarul public. Sper ca am acoperit toate ipotezele posibile. Daca am scapat vreuna poti sa-mi scrii pe privat, cu situatia de fapt exacta si o sa-ti raspund la fel. Numai bine!