Întrebare recomandată | Unknown55 a întrebat:

Salut TPU! Recent am gasit masina zgariata cu cheia pe partea soferului din spate pana in fata, e destul de adanca zgarietura. O recomandare de creion pentru zgarieturi caroserie sau vreun spray ceva eficient?

Ofer funda!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai prieteni care te iubesc, daca ti-au zgariat-o toata, de la un capat la altul.
Poate-i vrea sa-ti faci o reviziure la prieteni... ca imediat cum o repari, ti-o vor strica pe partea cealalta.

| Violleta2022 a răspuns:

Are dreptate si userul de mai sus, vezi unde o parchezi, ca de blochezi usa sau poarta cuiva, sau te urci pe trotuar unde omul nu are pe unde trece, atunci au motiv sa ti-o zgarie.

Daca repeti figura, risti sa-ti sparga farul sau sa-ti rupa oglinda, cum a patit un alt user de aici.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu am incercat nici un creion, nu stiu daca este vreunul bun.
Am folosit doar penson (recipient ca oja) din Carrefour, care merge bine pe puncte mai izolate. Pe lungime cred ca se vede urat si ala.
Eu lucrez vopsitorie, pot recomanda o relacuire cu retus de vopsea.
Adica se prepara vreo 100ml de vopsea pe codul de culoare, se slefuieste fin pana la nivelul vopselei vechi, se acopera zgarietura cu vopsea noua pierdut, apoi se lacuiesc elementele si ies "ca noi".
Dar tot costa vreo 800 de lei.

| RxTx a răspuns:

Nu există dacă a atins tabla
Mergi la un vopsitor cu experiență ca o poate repara fara sa vopsească toată mașina.

Dar te-ai pocăit?
mai faci ce ai facut?
Mai parchezi pe locul omului
Poate te-a urmărit unul în care erai sa intri
Sau nu ai dat semnalizare.
Cunosc un om imediat după revoluție dacă unul îl înghesuia în rond
Dacă unul se baga cu japca
Mergea îl urmărea și ii scria cu cheia pe mașină ce a făcut ca să nu mai facă