| Loghin0Mihai19 a întrebat:

Salut TPU. Stie cineva cam cat ar costa sa schimb arborele cotit la o dacia 1310? Sau cat ar costa sa cumpar doar arborele cotit fara manopera?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In primul rand, mergi la magazinul local de piese Dacia (daca mai exista asa ceva). Poti avea norocul sa aiba din stocul vechi, prafuit pe vreun raft, la pret corect, adica doar vreo 200-300 de lei.
Daca n-ai noroc, atunci trebuie sa apelezi la samsarii de piese "NOS" (new old stock) de Dacie, care umfla preturile de parca ar fi piese de masini.
https://www.olx.ro/......gA9ni.html
https://www.olx.ro/......hXhhF.html
https://www.olx.ro/......hjKj7.html

Trebuie sa identifici motorul tau, ca sa stii ce fel de arbore iti trebuie: cu palier mic, sau palier marit.
Cu palier mic sunt motoarele vechi, de la Dacia 1300 pana la Dacia 1310, toate motoarele 1.3 sunt cu palier mic din cate stiu, iar la 1.4 este palier mic doar pe primul cod motor, adica 102-00.
Urmatoarele 1.4 au fost pe caroserii CN, aveau codul motor diferit, si palierul marit.

| Loghin0Mihai19 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

E motor de 1.3. e o dacie 1310 an 1988. i se mai spune "zambetul lui iliescu ". oricum. mersi mult de linkuri si informatii

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Loghin0Mihai19):

In 1988 sunt cu palier mic atat 1.3 cat si 1.4
Zambetul lui Iliescu probabil este interventie mai recenta la caroserie, ca in 1988 se faceau cu 4 faruri si masca groasa din plastic.
"Zambetul" (CN4) a aparut prin 1998.

| PufuletiStarNesarati a răspuns:

Frate, alea nu se mai fac de cand eram eu in armata, nu stiu daca mai gasesti asa ceva, am eu o chiuloasa daca vrei.

| Loghin0Mihai19 explică (pentru PufuletiStarNesarati):

Nu ca nu am probleme cu chiuloasa. tocmai ce am schimbat o acum 1 an sau cv de genu. cred ca am probleme cu arborele cotit dar nu sunt expert. o sa ma duc zilele viitoare la un mecanic