| Alexandru250201 a întrebat:

Salut TPU, tot planuiesc sa imi cumpar un Opel Astra Bertone 2.0T si stiu ca motorul asta consuma destul. Intrebarea e, cum s-ar impaca o benzina turbo cu gpl ca sa imbin si utilul cu placutul, dar daca o modific?
Fara hate pls

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Sună-l pe vânzător, poate iți dă informațiile necesare, mașina e apropiată de ce vrei tu

https://www.autovit.ro/anunt/opel-astra-1-8-16v-coupe-ID7H4NJr.html

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Merge bine cu GPL.
Nu știu sigur dacă e motorul cu injecție directa sau indirectă, bănuiesc că e indirectă, iar în cazul ăsta, instalarea GPL-ului e foarte simplă.

| UserRo10 a răspuns:

Se poate pune gpl pentru ca are injectie indirecta multipunct. Ideea este ca nu merita deoarece masina merita condusa la turatii mari pentru toata plaja de putere, iar gpl-ul te limiteaza la acest aspect

| Alexandru250201 explică (pentru UserRo10):

Ma gandeam la Gpl ca sa imbin utilul cu placutul, cand merg normal nu merg turat, deci nu folosesc caii aia si nici consumul de puterea aia

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Alexandru250201):

N-ai treaba, eu personal nu am observat diferente de putere intre GPL si benzina (il dezactivam in mers, sa vad diferenta). Am mers cu mai multe masini, cu viteza. Nu se limiteaza, nu trage mai slab, nu se strica motorul nici in 100. 000km.
Se zice ca s-ar manca mai repede scaunele din chiulasa, asta nu contest, desi nu am vazut inca o chiulasa cu supapele in groapa.
Problema se punea la Logan 1.4 mpi, la care trebuie reglati tachetii mai des, daca merge pe gaz. Opel are compensatori hidraulici, n-ai nimic de reglat.

| SoulReaver a răspuns:

Dacă ești începător nu îți recomand din pricina taxelor si a asigurarii. Trecerea pe gpl se poate face dar poate fi destul de scumpa. Dacă dispui de bani cum zic americanii "the sky is the limit".

| Alexandru250201 explică (pentru SoulReaver):

Nu sunt incepator, am 3 ani de permis