| ÎngerCretin a întrebat:

Un barbat care lucra la reprezentanta si-a luat un Audi a 6 S-line (full option) 250 cp motor 2989 cm³, si-a pus un cip in motor care consuma cu 20% mai mult si avea cu 30 % mai multa putere. Cat timp credeti ca va rezista motorul? Si daca se strica care ar fi primele semne?

Răspuns Câştigător
| cristi1230 a răspuns:

Injectoarele fiecarei masini functioneaza la anumite capacitati scoase de anumiti fabricanti/...prin chip tuning poti modifica informatiile de baza implementate in calculatorul de injectie aceasta operatiune de modificare a informatiilor de baza prezente in chip se refera la citirea informatiilor originale, modificarea acestora si reprogramarea chipului cu noile informatii. Orice producator proiecteaza un motor cu mai multe limite de toleranta pentru a putea oferi o garantie cat mai indelungata precum si pentru a permite utilizarea motorului in conditiile atmosferice cele mai vitrege. Daca chiptuning-ul este realizat in limitele marjelor impuse de producator la proiectare acesta nu poate afecta in nici un fel nociv functionarea motorului dvs, ba chiar vor fi cazuri in care motoarele vor functiona mai relaxat in regimuri de temperatura mai scazute, lucru ce semnifica o siguranta crescuta in exploatare dupa chiptuning.

1 răspuns:
| Danielcristian a răspuns:

Nu o sa i se strice motorul la cilindrada explicata. eu am avut pe un audi a4 motor 2600 benzina, 150cp, si mi-a scos 180cp, l-am condus 6 ani cu cipul instalat si l-am vandut si anca merge ca 1 avion.

Daca motorul era mai mic de 2000 atunci era 1 pic de problema.

Logic gandind daca dumneata transporti un sac pe jumate plin e u mai usor nu? iar daca al umpli? exact asa e cu masiniile cu cilindrada mica daca un motor de 1600 150cp ai mai pui si cip ca sa scoata 180cp nu o sa reziste mult imagineazati la un motor de 3000.