| Ionut121208 a întrebat:

Salut TPU,vreau sa cumpar o masina sh,masina arata bine insa aerul conditionat este nefunctional,iar vanzatorul mi-a spus ca in Germania(de unde este adusa masina),atunci cand se vinde, freonul se scoate si se refoloseste, iar daca il inlocuieste va functiona perfect.Intrebarea este:Ati mai auzit de aceasta procedura de scoatere a freonului?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Freonul este un GAZ, folosit si la frigidere.
Daca instalatia se fisureaza, atunci freonul scapa in aer in cateva secunde (nu se poate nici capta pentru refolosire.
Spune vanzatorului sa incarce (la careva service) instalatia de aer conditionat, doar dupa aceea stai de vorba despre vanzare. happy

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu cumpara aceasta masina, cu siguranta are defect compresorul AC, ca si pret difera de la masina la masina, insa la o masina medie indiferent ca a costat de noua 10k euro sau 30k euro, acest compresor ajunge la 5000 de lei daca zic bine.
Deci ai de-a face cu un samsar needucat, daca a putut sa minta in halul asta!

Pentru utilizatorii TPU, oare acest vanzator care aduce asemenea argumente, nu poate fi el oare investigat pentru inselaciune? nu merita el oare sifonat pentru ca este un escroc, zic si eu o inregistrare audio a acestuia cand mentioneaza ca Germania esti tara anti-freon, sa fie incatusat, nu de alta dar ne-am saturat de melteni cu 8 clase care vand vechituri si tot cauta scuze ca nu bate ca nu trancane, ca e cu km reali, si de cele mai multe ori vand epave recarosate la preturi de masini bune!

Ii multumesc lui Dzeu ca sunt in multe feluri dar un nenorocit lipsit de scrupule nu am sa fiu niciodata...e plina tara asta de cocalari care cauta sa insele in diferite moduri... daca nu i-ar urzica munca, poate nu ar mai avea astfel de ganduri de a face bani pe spatele naivitatii unora.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vrajeala, nu exista asa ceva. inseamna ca masina are probleme mai grave la aerul conditionat.

| relian a răspuns:

Ce poveste tia mai spus si vinzatorul laughing Omu a bagat si el sa vinda fierul cel are, aerul conditionat este defect, dar se poate repara, nu-i cine stie ce chestie grava, poate compresorul e dus, cam ala ar costa sa zic asa ceva mai mult.
Deci ai motiv sa negociezi, sa lase din pret ceva mie, sau poate mai mult, depinde cit cere pe masina.

| johnnny123 a răspuns:

Bine că nu ți-a spus că în Germania se scot și discurile de frână atunci când se vinde mașina...

| wildthing a răspuns:

Cum adica fratioare sa scoti freonul la vinderea masinii? E vrajeala, eu nu am mai auzit asa ceva.

| goguPatent a răspuns:

Ce vrajeala ti-a bagat

| Surubelnita568 a răspuns:

Fals.
In plus, in momentul in cae te decizi sa cumperi o masina SH adusa din vest, poti lua in considerare ca pretul ei de achizitie de acolo a fost cel putin cu 1500 - 2000 de euro mai mic decat pretul cu care ti se ofera (altfel nu merita s-o aduca). Deci cam atat face masina de fapt...