| SpAnIoLuQ a întrebat:

Salut tuturor. am si eu o intrebare la care nu gasesc raspuns de ceva timp. Care stie cat consuma un motor ecotec de 1.8 16v benzina? (La modelul de masina Opel Astra Bertone am vazut acest motor si am auzit tot felul de pareri. ba ca 7% ba ca peste 10% ba 15% straight face) funda, pentru cel care ma lamureste.

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Cel de 1.8 16V consuma intre 10 si 13 in oras depinde de stilul de mers si de cat de agloerat este bine inteles ca in Bucuresti ajunge la 13 mai ales iarna cand trage greu. In afara intre 7 si 9 depinde de viteza de deplasare si de stilul de mers si aici este normal.

Toate astea eu le-am spus la o masina in stare buna, nu la 700.000 de km cand motorul e pe duca, cu benzina buna nu de aia de generator electric sau de ferma cu impritati, cu rotile echilibrate, cu cauciucuri potrivite nu cauciucuri de off road pe autostrada, totul bine reglat, si incarcata masina normal sa zicem 2 persoane + 50 de kg de bagaje nu cu 500 de kg incarcatura fiindca atunci automat trage mult mai greu!

1 răspuns:
| andrey23 a răspuns:

Intre 10 si 15 % in oras, 7% e un consum extraurban