| meinteil a întrebat:

Salut tuturor as dori sa imi cumpar un Audi A4 2003 motor 2.5 TDI m-ar interesa sa stiu cam cat ar consuma la 100km/5-6 litri?
Multi mi-au spus sa imi cumpar pe benzina insa din cate stiu ma rupe la bani am nevoie sa merg si la drumuri lungi si in oras.
Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Motorul 2.5 TDI e slab. Nu dezvolta prea multa putere, si e plin de probleme.
Am un prieten mecanic, care si-a vandut si cumparat inapoi aceeasi masina, A6 2.5 TDI, de vreo 5-6 ori.
Il facea 'ca pentru el', inclusiv vopsitorie, stopuri LCD... Il cumpara cate unul de la el, mergea 2 luni, sarea distributia. Il cumpara iar el, facea motorul (putini mecanici particulari stiu sa umble intr-un motor din ala), iar il dadea, si se bloca cate un injector. Numai belele facea, cert e ca el castiga de fiecare data la tranzactiile astea. Acum l-a vandut tot in zona, e de un an si ceva la proprietarul asta. Ma mir laughing
Mai am prieteni si cunostinte cu 2.5 TDI, nici unul nu lauda motorul.
Mult mai fiabil e motorul 1.9 TDI, pe A4 e perfect, iar marele avantaj e la impozit; 1.9 cred ca are impozit de vreo 150 de lei, pe cand 2.5 intra la categoria masinilor de lux, si platesti vreo 1000 de lei pe an, doar la impozit. Si la asigurare platesti mult, fiind peste 2.0
Daca vrei masina confortabila, cu consum mic, ia un Ford Focus 1.8 TDCI de 116cp sau 125-130cp.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Motor de 2.5 care sa consume 5? vise In oras trece si de 10-12 depinde cum il conduci.

Daca pui pret pe economie atunci nu iei motor de 2.5, iar dieselul e mai economic daca faci macar 20.000 km pe an, caz in care poti acoperi costurile motorinei mai scumpe iarna, sau a altor probleme specifice dieselurilor gen injectoarele