| CrissuMv a întrebat:

Salut, un prieten mi-a pus un casetofon nou si dupa ce a legat firele si tot, a pornit tot, a incercat sa-l bage in bord si cand a intrat inauntru, s-a ars casetofonul si plafoniera.

Pe langa asta, se reseteaza ceasul din bord cand ii dau sa porneasca. Si ca sa fie complet, dupa ce opresc masina, ramane acul de turatii m, nu scade la 0.

Logan 2005

Faza cu ceasul am inteles ca poate fi si de la baterie...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-a facut legaturile gresit si a facut scurt si inca e pe scurt daca zici ca face asa cand ii dai drumu.
Alta data ca sa stii, sunt adaptoare standard pentru fiecare casetofon. si nu mai trebuie sa tai nici un fir. Intra mufele una-ntralta si merge perfect.
Cam asa arata un astfel de harness/cablu. si cu 50 60 lei nu numai ca rezolvai problema dar nu mai taiai nici firele si puteai cand vindeai masina, sa pui la loc casetofonu original :)
https://www.ebay.co.uk/......0886370963

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Asa patesti cand chemi pe Mester-strica Dorel sa lucreze!
Acum vei avea de platit de vreo 10 ori mai mult, cu titlu de TP (taxa pe prostie). laughing

Data viitoare cumpara-ti un BMW, atunci te va costa si mai mult... tongue
rolling on the floor

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Prietenul tau nu a izolat firele, si nici nu a stiut ce si cum se leaga.
Du-te la un electrician auto, sa iti "lege" corect "casetofonul" (sa mori tu ca e cu casete?!).
Cat despre plafoniera, s-a ars siguranta, de obicei e o singura siguranta pentru bricheta, radio si plafoniera; in unele cazuri, si trapa. Inlocuind siguranta o sa mearga din nou plafoniera, dar playerul e posibil sa se fi ars.

| CrissuMv explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu este, mereu spun casetofon, dar mno.
O sa trebuiasca sa iau unul nou, si o sa pun un electrician, si sa nu l cheme Dorel.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CrissuMv):

Nu-ti trebuie man electrician. Eu l-am pus pe al meu singur. Am luat un 2din 7 inch de pe ebay. Sper tare pentru pret, cred ca fost 30£ si a venit si cu camera de reverse. Am un prieten, are un blaupunct de 200£ si face ce face si asta.
Asta asa ca o recomandare ca nu sunt nici scumpe si sunt si usor de montat.
Am luat ala, si am luat o mufa de-aia stas. pentru peugeot ca eu am peugeot, am conectat mufele direct la casetofon si a mers, a mai trebuit sa pun o siguranta pe plus dar scria in manual si nu a fost greu.
uite asta e care il am si eu
https://www.ebay.co.uk/......2828217047
e 38 lire asta inseamna 200 ron si face livrare internationala.
si daca imi zici si ce masina iti caut si harness din ala ca sa nu mai tai firele.

| danbnz a răspuns:

Cred ca a uitat sa bage o siguranta pe alimentare.
Ai un scurt pe undeva si riscul sa-ti ia foc masina... du-te la un electrician auto.

Răspuns utilizator avertizat