| Eddie_4354 a întrebat:

Unde pot calibra o statie auto cb in falticeni? sau daca nu, in Suceava? Ca am citit pe multe siteuri ca antena si statie trebuie calibrate pentru functionarea optima mai ales daca sunt producatori diferiti.

4 răspunsuri:
| Eddie_4354 explică:

M-au sunat astazi cei de la siteul de unde am cumparat statia si au insistat ca trebuie neaparat sa calibrez statia si antena. I-am intrebat ce inseamna si mi-au spus ca o calibrare se face cu un anumit aparat. calibrarea nu inseamna doar selectarea benzii si a frecventei. si totusi. unde pot gasi pe cineva cu un astfel de aparat?

| AgathaRo a răspuns (pentru Eddie_4354):

Daca toti tir-istii si-ar calibra statiile atunci vai si amar. Reflectometru masoara si "regleaza" puterea statiei.

| AgathaRo a răspuns:

Primul factor cand incerci sa caliberzi o statie cd indiferent de marca este sa te duci in afara orasului de preferat este langa un drum circulat de "colegi", o antena de 145cm cu talpa magnetica amplasat pe mijlocul plafonului de la masina.Canalul 22 este canalul tiristilor. Dupa ce o "calibrezi" putin ceri o proba de statie la un coleg.

| Dei17MI a răspuns:

In Suceava:Unde este selgrosu o iei tot inainte si treci de peco si este asa un fel de baraca si scrie calibrari statii fata in fata cu peco ala