| Goddessss a întrebat:

Salut! Unde sa găsesc o camera de bord bună?
Am nevoie de niste recomandări.
Poate sa fie si mai scumpa.
Mulțumesc anticipat!

11 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Pentru a gasi o camera de bord buna, poti sa te uiti pe site-urile specializate precum eMAG, Altex sau PC Garage, unde exista o varietate de optiuni disponibile. De asemenea, poti verifica si magazinele specializate in electronice sau tehnologie. Daca esti dispusa sa cheltuiesti mai mult, poti sa iei in considerare camerele de bord de la marci precum Garmin, Nextbase sau Thinkware, care sunt cunoscute pentru calitatea lor superioara. Personal, detin un Nextbase 622GW si nu am ce-i reprosa.

| relian a răspuns:

laughing am citit si nu pricepeam despre ce camera este vorba.Camera video pentru masina, aia da, dupa ce ma uitai la categorie ma prinsei, cam naspa, se pare ma cam ramolii laughing
Camera cauta si pe internet, ebay, amazon, poate is mai ieftine ca la magazin.
Eu ceva genul asta fac, ma uit prin magazine, sau daca vad la cineva, retin, dupa caut pe unde gasesc mai ieftine.
Ar fi bun sa cauti si un adaptor, sa poti folosi camera si cand sta in parcare, am patit eu recent, miau lovit masina in parcare si nu au recunoscut.Martori nu erau, daca aveam camera le luam cateva mii bune laughing
Este un adaptor care se conecteaza la mufa OBD, aia are curent acolo tot timpul, asa camera va inregistra si cand masina este parcata.
Idei de camere bune, nici nu mai stii ce sa alegi la cate sunt laughing uneori as vrea sa fie doara un singur produs sa nu maim stai, sa te gindesti oare pe care, este si asta o problema ginditu pe care sa iei din sute.

Poti lua camera dubla, ori cum le spune, care vad fata spate.Te mai poti uita si la capacitate, ce carduri suporta, cit mai mari cu atit mai bine.

Scuze ca nu-ti pot spune ce brand, nici eu nu stiu pentru mine, tot am spus ca o sa iau, doar cu vorba am ramas.Eu cred ca e bun sa te uiti pe ebay, acolo se vind lucruri mai de calitate, parerea mea, cel putin ebay nord america.
Cineva spune pe aici Gramin, aia da, este brand f bun de GPS nu stiu de camere cum stau, dar de regula fac lucruri de calitate.Este bun sa citesti ceva reviews, dar pe webisteuri ceva mai bune, ori de la oameni care folosesc de mult timp.

Eu de exemplu la GPS ma uit la soferii profesionisti ce spun, ce scule au ei, merg pe mina alora.
Ai luat deja camera sau inca esti in cautari?

| UserRo10 a răspuns (pentru relian):

Ce naiba aberatie spui de mufa obd care da curent cu masina parcata. Exista modul special cu + pe permanent si contact care gestioneaza fix asta pentru a nu golii bateria masinii.

| Goddessss explică (pentru relian):

Pe căutări)

| relian a răspuns (pentru UserRo10):

Ma nene eu spun ce exista pe piata si unde ai la masina curent tot timpul, chiar si cand masina este oprita si incuiata.
Iti arat la vinzare asa conectii, bagi camera in acea conectia si aia o conectezi la OBD, nu am facut eu alea ok?

Nu te mai agita aiurea, pot sa iti arat ca la mufa obd ai curent asa cum spun tot timpul.
Se pare iti place sa te iei cu mine in bete laughing ai mai spus tu niste perle pe aici, acu vad iar incerci sa spui nu stiu ce povesti.
Aici care au camere de astea video la masina si care vor sa functioneze tot timpul asa am vazut ca au, plus cum am spus online pe ebay si mai stiu eu pe unde sunt la vinzare asa mufe, conectii care acolo se conecteaza la OBD.
Stiu ca si asigurarea mea, sa imi dea pret mai mic, au spus daca accept sa ma monitorizeze, asa ca mi-a dat un dispozitiv pe care l-am conectat la mufa OBD, ala avea leduri si alea erau prinse si cand incuiam masina, deci acolo ai curent tot timpul, asta daca nu stiai.

Exista modul special cu + pe permanent, spui chestii ca si cum eu sau altii ar stii despre ce anume vorbesti tu.
Nu am spus ca nu se poate comnecta si altundeva, dar acolo este mai simplu si rapid.

Iara cimnd aduci in dicutie ceva sau faci ceva afirmatii, fa bine si explica, eu in cazul de fata nu am camera video, nici nu ma ocup cu asa ceva, deci nu stiu despre ce + permanent vorbesti. Fa bine si explica cei aia, cum se conecteaza, asa pricepe omu si pe viitor stie si el, poate e mai bun cum spui tu, dar fara o explicatie cine sa inteleaga ce?

+ permanent cei aia? Modul special, pfff mai bagat in ceata laughing eu la masina de exemplu nu am asa ceva nicaeri nici un mod permanent sic e mai spui.
La mine cand incui masina dupa nu stiou 15-20 min se inchide absolut tot, nu mai ai curent nicaeri decat in mufa OBD si nu stiu ce led in tavan, in rest totul este mort, bricheta tot.

| relian a răspuns (pentru UserRo10):

Intreb ca idee, tu frumos nu poti duce o conversatie, ori daca te bagi intr-o dicutie, sa vorbesti frumos nu stii sau nu poti?

Cei atitudinea asta de Kakat ce o ai? Ce naiba aberatie spun eu, adica? Nu puteai sa eviti, sa spui stiu si eu ca nu se face asa, ori ca tu nu stii ca acolo sar conecta si etc?
Trebuie neaparat sa jignesti, sa vorbesti in halu asta? Amice, tataie, asculta ce zic, cauta sa vorbesti frumos cu oricine, mai ales atunci cand te bagi tu in discutie, chiar si daca cineva te jigneste, tu arata ca esti mai civilizat ok?
Invata sa te porti, nu stiu citi ani ai, dar nu da bine la nici o varsta sa vorbesti, sa te comporti asa cum o faci tu.
Daca te contrazici cu cineva fa-o normal, frumos, nu sa vii ca de la stina, cum am spus nu te vad bine oamenii deloc.

Plus cum am mai spus si in alte mesaje, tu crezi ca te pricepi la mecanica, electrica etc, dar de fapt nu te pricepi, faptul ca tu crezi ca te-ai pricepe, aia nu inseamna ca te si pricepi.
Ca si in alt comentariu la care ai spus chestii gresite, acum iar ai intervenit, tot la fel gresit.
Se pare nu vrei sa inveti nimic, e bun si asa rau.Am mai spus, cineva spune ceva, tu nu sari ca surdu in toba laughing cauta, verifica daca ala a spus gresit, si dupa ce esti sigura ca gresit, atunci intervii, dar cum am aratat, frumos, explici uite ai gresit, uite asa este bine bla bla, dar trebuie sa si explici de ce este ca tine, nu doar cu da si nu.

Ca sa stii si tu mufa OBD are curent pe ea tot timpul chiar si cand masina ete incuiata.Si nu goleste o camera video bateria unei masini. Si ca sa vezi si tu ce chestii gresite spui, mufa OBD dupa tine ar consuma bateria masini, daca conectizi camera la ea, dar daca te conectezi in alta parte, unde spui tu, atunci consumi curent din aer cumva? laughing ba omule tu oare citesti de scrii?
Tu daca te conectezi in alta parte, atunci cand vei incuia masina camera nu va mai functiona.Eu asta am spus, daca femeia vrea ca acea casmera sa functioneze si cand masina este parcata, acolo poate sa se conecteze.Am si spus de ce, eu personal am avut masina lovita in timp ce masina era parcata, am gasit faptasu dupa masina lui, avea vopsea pe masina lui unde ma lovise, locuia si el tot linga mine, dar na vrut sa recunoasca. Daca as fi avut camera il lua politia, cea facut el este fuga de la locul accidentului, asa este considerat aici.Pleci dupa ce lasi un bilet pe acea masina lovita daca omu nu-i acolo si lasi nr de telefon, asa spune legea aici.

Indiferent unde te conectezi cu acea camera, se va consuma curent din bateria masinii, nu exista gestionare sa nu goleasca bateria masinii ce spui tu.
Camera video funtioneaza ori nu functioneaza, aia e tot, consuma curent la fel indiferent unde o conectezi.
Nu mai veni cu ideile astea de pe unde le mai citesti, ori le gindesti, esti total pe linga.
Inca odata iti spun, cel care abereaza esti chiar tu, te descrii cum nu se poate mai bine.
Iti spun inca odata, analizeaza ce vrei sa spui inaintea de a scapa porumbelu pe gura laughing
Gestionarea de care tu vorbesti o face computerul unei masini, de aia inchide curentu peste tot, exceptind cum am spus mufa OBD.

Nu spun sa ma crezi pe mine, verifica, ai masina verifica ce spun, stai in masina incuie masina apoi cu un aparat de masura masoara daca la mufa OBD la un pin ai voltaj, apoi vina pe aici sa spui ca aberez.

Pina una alta tu niciodata nu ai aratat nimic, asta pentru ca nu ai ce arata, pentru ca tot ce spui tu este gresit.

| UserRo10 a răspuns (pentru relian):

Sa ma trazneasca fulgerul. Ai tupeu sa ne intalnim la o cafea in vata reala sa discutam?

| relian a răspuns (pentru UserRo10):

Ce sa discut cu tine mai, nu vezi ca numai balarii spui.Auzi dac a am tupeu laughing dar cine oi fi tu, in primul rind nu te cunosc, apoi la mecanica esti praf, nu vad ce am putea disuta.
Poate alt subiect, la astea legate de masini nu are rost, am vazut ce stii. Am spus poate, e mai mult NU, asta pentru ca nu esti o persoana care sa stie sa se poarte.
Mai intii invata sa te porti si sa vorbesti, apoi poti invita alti oameni la o cafea in ce viata doresti tu.
In al nu stiu citelea punct, nici daca as vrea nu as putea, tu esti in RO eu locuiesc in SUA, nu cred ca esti o persoana atit de importanta sa fac eu deplasarea acolo pentru o cafea cu tine laughing
Fulgerul te poate trazni, cand ploua mergi si tu pe jos pe cimp, pe linga ceva copaci, ai toate sansele sa te trazneasaca ceva laughing

| UserRo10 a răspuns:

Https://www.emag.ro/......D53R7NMBM/
Nu dai gres+ ca ai fata+spate

| Tokyo44 a răspuns:

Https://www.amazon.com/......ref=sr_1_1 crid=3A0MK6WBB4QYF&keywords=dash+cam&qid=1684049604&refinements=p_89%3AVANTRUE&rnid=2528832011&s=electronics&sprefix=dash+cam+%2Caps%2C199&sr=1-1