| miny1234 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati cu o parere.
Am luat permisul in ruma cu 1 an si jumatate.Categoria B, BE.
Lucoiesc la tara. De cand am luat traseul nu am mai intrat cu o masina in oras. Tata are masina lui, luat-o de cateva ori prin comuna. A mers cu un an in urma cu mine in masina si ma pistona mereu. M-am enervat si am jurat ca nu mai ma urc in masina lui la volan laughing. Nu am bani suficienti sa-mi cumpar una.
In septembrie fac 21 de ani. Taicamiu imi spune ca plateste el scoala de soferi categoria C. Doar sa o fac, cu toate ca i-am spus sa pun banii pentru scoala la o masina dar nu vrea.
Nu am mai mers pe o masina prin comuna din februarie. In oras de 1 an si jumatate.
Tirurile imi plac, am habar cum se conduc, din cate vad se conduc mai usor decat cele din categoria C.
Ar trebui sa fac scoala pentru categoria C, CE?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar trebui sa faci scoala daca vrei sa fii sofer profesionist, altfel nu are rost.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca iti doresti sa ajungi sofer de tir, fa-o.
E o meserie banoasa in prezent, daca pleci pe afara. In tara e nasol din cauza infrastructurii, si nici salariile nu sunt bune, dar tot poti face experienta pe o 'septica' de aprovizionare (cam 1400 lei/luna + bonuri, si dormi acasa, nu pe drumuri). Apoi, gasesti o firma care trimite soferi in comunitatea europeana, si acolo o duci bine. Programul de odihna e foarte lejer, trebuie sa gasesti modalitati de a-ti ocupa timpul, iar salariul de la 1200e in sus.
Cat despre condus, ar trebui sa mai iesi cu masina prin comuna, sa inveti sa conduci din reflex. La C si CE deja trebuie sa constientizezi ce inseamna tonele alea puse in miscare, nu mai merge cu 'tremurici' pe piciorul de ambreaj. Dupa ce iei permisul, ar trebui sa iti gasesti pe cineva care face curse cu tirul, sa te ia cu el, poate te mai lasa si sa conduci, si inveti 'cum sta treaba'.
Cu 0 experienta in ale soferiei, nu ai ce merge cu vehicule grele. Daca incepi insa cu 'septica', si conduci macar 2-3 luni aia, e un inceput foarte bun.
Fata de tir, un camion >7.5t e mult mai rapid la accelerare, destul de stabil, fiind joase, si mai usor de oprit.
De pe ala pe tir, va fi mai usor saltul, decat de la pieton la tirist. E o mare responsabilitate, nu poti merge nepregatit.

| DeathIncarnate a răspuns:

Da ce crezi ca ai uitat cumva cum sa conduci categoria B?
Asta e ca mersu' pe bicicleta coix, ai invatat nu mai uiti.Noroc

| BlackCat13 a răspuns:

Fa scoala (nu aia de soferi)!