| Rubian a întrebat:

Salut, vreau sa cumpar si eu o masina de pe autovit si vreau sa-mi spuneti daca ati cumparat si sunt bune? Daca dupa ce le-ati achizitionat ati avut probleme mari cu ele, cum sunt? Sunt ok masinile?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Autovit nu produce masini. Sunt la mana a doua (sau a 8-a).
Nu conteaza cine o aduce, conteaza cine o verifica. Daca te duci marmota in targ, poti cumpara o masina plina de chit, cu kilometrajul dat inapoi si motor uzat. Sau poti nimeri una impecabila.
Eu ofer consultanta pentru masini sh, dar din primele dialoguri cu clientii, ii sfatuiesc sa evite targurile. Afacerile ok sunt pe olx, lajumate sau alte site-uri cu anunturi gratuite/ieftine.
Si pe Autovit poate posta oricine, dar in general sunt doar dealeri autorizati si samsari, care umfla preturile. Dealerii macar iti ofera garantie pe ceea ce vand, samsarul iti vinde promisiuni.
Cea mai proasta parte atunci cand cumperi de la samsar este ca nici macar nu stie ce e cu masina aia. Nu stie cand s-a facut ultima revizie, nu stie ce s-a schimbat, nu stie nimic. A cumparat-o acum o saptamana si el, iti da actele pe fostul proprietar, fiscal in aer sau de pe el, etc.
La o masina cumparata de la proprietar mai intrebi cand s-a schimbat o volanta, un disc de frana, un lant de distributie, o revizie la AC... De la samsar, pauza. Ai vrea sa schimbi preventiv niste lucruri, o duci la mecanic si gaseste piese noi pe masina, dar tu n-aveai de unde sti.

| johnnny123 a răspuns:

Crezi că toate mașinile care se vând pe autovit sunt la fel de bune?

Ce sens are întrebarea asta din moment ce pe autovit se vând toate mărcile și modelele de mașini, de către tot felul de oameni, cu toate kilometrajele și toate vechimile imaginabile, la prețuri între câteva sute și câteva sute de mii de euro?

Faptul că un om a nimerit o mașină bună sau proastă nu-ți garantează în niciun fel că cea pe care o vei lua tu este bună sau proastă.

Este datoria ta să-ți iei toate măsurile de siguranță și să faci toate verificările necesare mașinii înainte să o cumperi.

| Brizbriz a răspuns:

Ca si cum ai intreba daca pe olx se dau tepe
da, se dau in draci, chiar ma uit kioras pentru ca okazii, care are un sistem de rating, pe care te poti baza daca vanzatorul/cumparatorul sunt pe bune, e mult mai putin folosit

faptul ca iei de pe un site, tot NU te absolva de specialist in masini cu care sa mergi sa iti evalueze masina, sau chiar un service, sa iti spuna in ce stare e, site-ul nu poate FIZIC sa verifice fiecare masina la fiecare vanzare