| Valentin8888 a întrebat:

Salut! Vreau sa cumpăr un Opel astra j și as vrea, din cei care au sau au avut astra j ce motorizare ma sfătuiesc sa aleg ca și rezistența,probleme, minusuri, plusuri?
Multumesc!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un Opel astra nou-nout nu vine cu minusuri si nici probleme de motor, deci nu ai ce sa-i faci, doar sa sofezi masina, daca ai carnet de conducere, bineinteles.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu prea exista motoare cu probleme la generatia aia de Opel, poate doar 2.0 CDTI cu oringul. In afara de acel oring, motorul este foarte misto.
Mai echilibrat ar fi 1.7 CDTI, fiind probabil mai econom, si fara acea problema la ungere (oring), dar e construit mai ingramadit, are capace de plastic, care etanseaza mai greu.
Recomandat ar fi 1.4T, teoretic. Practic, mereu dieselul va depasi clar benzinarele, la fiabilitate si usurinta cu care se depisteaza problemele.
Singurul minus serios este hate-ul nejustificat pe care il au unii pentru Opel, sau mai bine zis pentru orice concurent al rebuturilor VAG. Asta duce la discutii tampite si etichete de care nu prea scapi.