| Robert131 a întrebat:

Salut! Vreau sa dau de permis de conducere la 16 ani, categoria B1. Imi puteti da niste detalii? Din cate am inteles pot conduce doar vehicule de maxim 20cp si pot conduce doar cu un insotitor care are permis

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poți conduce citez

"Cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15kW"

Nu exista conceptul de însoțitor pentru nicio categorie în legislația rutieră din Romania

| Robert131 explică (pentru suntserios):

Deci pot conduce singur?

| suntserios a răspuns (pentru Robert131):

Da.