| imnotvictr a întrebat:

Salut! Vreau să dau de permis pentru categoria A1, dar am o dilema. Nu știu ce sa aleg dintre Yamaha MT 125 și Honda CBR125R.
Va rog să-mi dati sugestii, argumente pro/ contra sau pur și simplu o opinie. Mersi anticipat

2 răspunsuri:
| Moni_Moni_Si_Dani_1980 a răspuns:

Cam tot una e și aia și aialaltă difera unele aspecte etc eu as alege Honda aici nu pote sa îți spună cineva concret care e vorba de ce îți place

| raffl3boi a răspuns:

Salut! Sunt destul de diferite una de alta, CBR-ul ar putea fi incadrat cu usurinta la categoria de motociclete sport, MT-ul este o motocicleta naked. Asta inseamna ca vei fi putin mai confortabil mergand pe un MT decat pe un CBR (CBR-ul te va obliga sa stai putin mai aplecat, iar MT-ul te va lasa sa stai drept, cu toate ca nici CBR-ul nu are o pozitie foarte agresiva, diferenta este acolo.)

Din cate vad pe net, CBR-ul este olecuta mai incet, avand cu 2-3 cai mai putin decat MT-ul, insa viteza maxima nu se bazeaza numai pe cai, sunt mai multe conditii in joc aici.

Daca as fi in locul tau as alege un CBR (an 2010+, cele mai invechite sunt putin mai naspa din mai multe puncte de vedere, dar nu stau sa relatez.)
Oricum, ambele sunt motociclete senzationale, le poti lua la test drive pe amandoua si sa vezi care ti se potriveste mai mult. Asfalt uscat!